'İtalya'dan Böyle Bir Şey Talep Etmedik'

Ruhani, Fransa’ya hareketinden önce Pazartesi sabahından beri bulunduğu Roma’da bir basın toplantısı düzenledi.İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’yi “rahatsız etmemek” için müzedeki çıplak heykellerin gizlenmesi İtalya’da...

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
'İtalya'dan Böyle Bir Şey Talep Etmedik'

Ruhani, Fransa’ya hareketinden önce Pazartesi sabahından beri bulunduğu Roma’da bir basın toplantısı düzenledi.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’yi “rahatsız etmemek” için müzedeki çıplak heykellerin gizlenmesi İtalya’da çok büyük tepkilere yol açarken, bu tartışmalara Ruhani de katıldı. İran lideri, “Bizim böyle bir talebimiz olmadı. Bizi rahat ettirmek için her şeyi yapan İtalyanlara teşekkür ediyoruz” dedi.

İtalya’dan, enerji, altyapı, sağlık, eğitim ve kültür gibi alanlarda 17 milyar euro değerindeki 17 anlaşma imzalamış olarak ülkesine dönecek olan Ruhani, Fransa’ya hareketinden önce Pazartesi sabahından beri bulunduğu Roma’da bir basın toplantısı düzenledi.

Ülkesine olan yaptırımların kaldırılmasıyla Batı ile olan ilişkilerde kıştan bahara geçmeyi umduklarını söyleyen Ruhani, “Artık ne yaptırımların ne de baskıların işe yaramadığı anlaşılmıştır. O dönemler geride kaldı” dedi.

İran’a karşı düşmanca tavrını değiştirmenin ABD’nin kendi elinde olduğunu da söyleyen Ruhani, “İki ülkenin dostça ilişkilere sahip olması mümkündür. Ama gerilimsiz ilişkinin anahtarı bizim değil, Washington’un elindedir” diyerek, ABD’nin düşmanca tavrından İsrail lobisini sorumlu tuttu.

İTALYA KÜLTÜR BAKANI: “HEYKELLERİN GİZLENMESİ YANLIŞTI”

Öte yandan Ruhani, İtalyanları öfkelendiren çıplak heykel krizinin içinde kendisini buldu.

İran heyetinin “hassasiyetlerini zedelememek” isteyen, Rönesans’ın doğduğu İtalya, Başbakan Matteo Renzi ile Ruhani’nin ortak basın toplantısı düzenlediği Capitolini Müzeleri’ndeki çıplak tanrıça heykellerini büyük beyaz kutularla gizlemişti.

Basın toplantısında Ruhani’ye, dünya çapında çok konuşulan bu heykelleri sansürleme tartışmalarına ilişkin ne düşündüğü de soruldu.

67 yaşındaki lider ise, “Bu olay, bir gazetecilik meselesidir. Bu nedenle cevap vermek istemem. Bizim İtalya’dan böyle bir talebimiz olmadı. Ancak İtalyanların çok misafirperver olduğunu ve konuklarını rahat ettirmek için her şeyi yaptıklarını söyleyebilirim. Bunun için onlara teşekkür ederim” diye karşılık verdi.

Oysa ülke basınında çıkan bazı haberlerde, Ruhani’nin bu ülkeye gelişi öncesinde ziyaret edeceği yerleri gezen İranlı protokol görevlilerinin, Capitolini Müzeleri’ndeki çıplak figürleri görünce, “Bunların kapatılması daha iyi olur” dedikleri öne sürüldü.

Eleştirilerin dozunun artması üzerine açıklama yapan Kültür Bakanı Dario Franceschini, ne kendisinin ne de Başbakan Renzi’nin heykellerin gizlenmesi konusunda bilgisinin olduğunu söyleyerek, bu tedbirin doğru olmadığını, böyle önemli bir yabancı konuğun duyarlılıklarına karşı başka yollar bulunması gerektiğini söyledi.

Heykelleri gizleme emrini ise, başbakanlıkta törenlerden sorumlu bir müdürün verdiği belirtiliyor.

“GERİCİ RENZI, İTALYA’YI DÜNYAYA REZİL ETTİ”

İtalyanlar, yapılan milyarlarca euroluk anlaşmaların hatırına, yüzlerce yıllık tarihlerini ayaklar altına aldığı gerekçesiyle merkez sol çatısındaki Renzi hükümetine öfke kusuyor.

Ülkede, Fransa’da da dini nedenlerle şarap krizi yaşandığını, ancak Cumhurbaşkanı Francois Hollande’ın ilkelerinden taviz vermemek için Ruhani ile akşam yemeğini iptal ettiğine dikkat çekilerek, Hollande’a övgüler yağdırılıyor.

Il Giornale gazetesi, “Ruhani Renzi’nin maskesini düşürdü, çıplak heykellerin gizlenmesini kendisinin talep etmediğini söyledi. Gerici Renzi, İtalya’yı tüm dünyaya rezil etti. Batı’nın binlerce yıllık kültürünü İslam’a ezdirdi. Bu, hem İtalya hem de Batı kültürüne büyük bir tokattır” ifadelerini kullandı.

“KÜLTÜREL FAHİŞELİK”

Muhalif kanattaki Cumhuriyet Senatosu Başkan Yardımcısı Maurizio Gasparri ise konuyu Senato’ya taşıyarak, “Bu, İtalyan otoriteler tarafından emredilmiş, kendi ülkesinde idam cezaları verdiren, özgürlüğü ve İsrail’in varlığını tehdit eden ve bu ihlallerine tolerans gösterilen, ödüllendirilen bir kişiliğin yararına yapılmış kültürel bir fahişelik jestidir” diye sert eleştirisini dile getirdi.

“SANAT ESERLERİNE BAŞÖRTÜSÜ MÜ TAKACAĞIZ?”

Forza Italia (Haydi İtalya) partisi milletvekili Daniele Capezzone, “Ülkem, İran karşısında utanç verici bir şekilde eğildi. İtalya bu kadar düştü mü?” diye açıklama yaptı.

Muhalefetten bir diğer milletvekili Barbara Saltamartini, “Sanırım hükümetimiz, köklerimiz ve tarihimizden utanıyor. Bari kadın bakanlarımızın başlarını da örtselerdi. Şimdi sanat eserlerimize başörtüsü mü takmak zorundayız?” diye konuştu.

Ünlü komedyen Maurizio Crozza ise son skecinde bu konuyu ele alarak Ruhani’yi eleştirdi ve “Biz gerçekten 21’inci yüzyılda mıyız? Çıplak insan vücudundan utanan bir adam (Ruhani), belki de kendi vücudunu görmemek için karanlıkta işiyordur” ifadelerini kullandı.