İsveç'ten 'Emrullah Gülüşken tedavi edilmedi' iddialarına açıklama

İsveç'te tedavi edilmediği iddia edilerek Türkiye'ye getirilen Emrullah Gülüşken hakkında ilgili hastanenin bulunduğu yerel yönetimin basından sorumlu yetkilisi Jimmy Gottfridsson iddialara yanıt verdi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 30 Nisan 2020 16:35
İsveç'ten 'Emrullah Gülüşken tedavi edilmedi' iddialarına açıklama

halktv.com.tr Haber Merkezi

Yetkili Gottfridsson yaptığı açıklamada, “Ciddi corona hastalarını yatırmakta bir sıkıntımız yok. Birçok coronavirüs hastası tedavilerine evlerinde devam etmektedir” dedi.

Coronavirüse yakalanan Türk vatandaşı Emrullah Gülüşken, kızı Leyla'nın sosyal medya hesabından yaptığı çağrı sonucunda bizzat Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yanıt vermiş ve bakanlık tarafından özel bir ambulans jet ile Türkiye'ye getirilmişti. Kızı Leyla, babasının İsveç'te tedavi göremediğini iddia etmişti. 

Gülüşken'in Türkiye'ye gelmesiyle birlikte, İsveç basını da habere yer vermişti. Gülüşken'in tedavi için yatırılmadığı iddia edilen hastanenin bulunduğu yerel yönetimin basından sorumlu yetkilisi Jimmy Gottfridsson, RS FM'e iddialara yönelik açıklama yaptı.

Hastaneye neden yatırılmadı?

Hasta-doktor gizliliği nedeniyle Gülüşken'in hastalığıyla ilgili soruya yanıt vermeyen Gottfridsson, “İsveç'te sağlık sisteminde tam gizlilik esastır. Hiçbir şekilde sağlık durumları ve aldıkları tedavilerle ilgili bir detay verilemez” dedi.

Gülüşken'in hastaneye yatırılmama sebebini yanıtlayan yetkili, "Hastanelere sadece yatırılma gerekliliği olan hastalar yatırılır ve buna Covid-19 vakaları da dahildir. Coronaya bağlı olarak ciddi bir şekilde hastalığı olan hastaları yatırmak konusunda da bir krizimiz/sıkıntımız bulunmuyor. Her vaka için tıbbi değerlendirme yapılıyor. Şunu da önemle vurgulamak isteriz ki birçok coronavirüs hastası tedavilerine evlerinde devam etmektedir” ifadelerini kullandı.

Soruşturma açıldı mı?

Emrullah Gülüşken'in 'tedavi edilmediği' için Türkiye geldiği iddialarına yönelik aileye, İsveç Göçmenlik Ofisi'nin 'İsveç devletini karalamaktan' soruşturma açılıp açılmadığına dair de açıklama yapan yetkili, "Böyle bir şeyin İsveç'te daha önce hiçbir zaman yaşanmadığını size söyleyebilirim. Ayrıca İsveç kanunlarında da böyle bir suç bulunmamaktadır” dedi.

Ambulans jetin maliyeti de tartışma konusu olmuştu

Gülüşken'i almak için İsveç’e yola çıkan özel ambulans jetin maliyeti de tartışma konusu olmuştu. Durumu acil olmayan ve evde tedaviye alınan bir vaka için özel jet kaldırılması bazı vatandaşların tepkisini çekerken bazı vatandaşlar ise durumu ‘prestij’ olarak savundu.

Özel jetin saatlik ortalama maliyetinin 3 bin 500 Avro ile 5 bin Avro arasında değiştiği belirtiliyor. Türkiye’de şu an Avro/TL’nin 7.56 TL olduğu göz önünde bulundurulduğunda söz konusu uçuşun maliyeti ortalama 90 bin TL’ye denk geliyor.