İşte son anket: Erdoğan'a Kürtlerden kötü haber

İşte son anket: Erdoğan'a Kürtlerden kötü haber
Gazeteci Deniz Zeyrek, DEMOS Araştırma tarafından yapılan çarpıcı bir araştırmayı 'Erdoğan Kürtlerin ve yoksulların oyunu kaybetmiş' başlığıyla köşesine taşıdı. Erdoğan'a oy verecek olanların oranının sadece yüzde 38 olduğuna dikkat çeken Zeyrek, “Kendisini 'Kürt' ya da 'Zaza' olarak ifade edenlerin arasında Erdoğan'a oy vereceğini söyleyenlerin oranı yüzde 20'ye düşmüş” dedi.

Gazeteci Deniz Zeyrek yazısında, DEMOS Araştırma tarafından 7-13 Ağustos tarihleri arasında yapılan araştırmayı ele aldı.

Araştırmaya göre Erdoğan'ı başarılı bulanların ve Erdoğan'a oy verecek olanlarının oranının sadece yüzde 38 olduğuna dikkat çeken Zeyrek, “Kendisini 'Kürt' ya da 'Zaza' olarak ifade edenlerin arasında Erdoğan'a oy vereceğini söyleyenlerin oranı yüzde 20'ye düşmüş” diye devam etti.

Zeyrek’in yazısının ilgili kısımları şöyle:

"Raporda çok ilginç araştırma sonuçları var. Ancak sadece PANORAMATR abonelerine gittiğinden, onlara haksızlık olmasın diye ben sadece Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı adaylığıyla ilgili veri ve genel analizleri paylaşacağım.

Hiç yüzde 40'ın altına düşmemişti

'Erdoğan'ı başarılı buluyorum' ve 'Erdoğan'a oy veririm' diyenlerin yüzdesi sadece 38.

Şunu hatırlatmakta fayda var: Bu rakam Mayıs 2020'de korona salgınıyla etkili mücadelenin de etkisiyle yüzde 52 civarındaydı ve daha önce hiç yüzde 40'ın altına düşmemişti.

'Tabandan destek tam ama taban da da oylar düştü'

Erdoğan'a AK Parti tabanından gelen destek tam gibi. Ancak AK Parti oylarında da düşüş var.

MHP seçmeni de aynı fikirde

Son seçimlerde MHP'ye oy vermiş seçmenlerin önemli bir kısmı da Erdoğan'ı başarılı bulmuyormuş ve Erdoğan'a oy vermeyecekmiş.

Halkın önemli bir bölümü, Türkiye'nin iyiye gitmediği görüşünde birleşmiş. Son seçimlerde AK Parti'ye oy vermiş dört kişiden biri ve MHP'ye oy vermiş iki kişiden biri de 'Türkiye'nin iyiye gitmediğini' düşünüyormuş.

Kürtlerin oranı da yüzde 20'ye düştü

Erdoğan'ın Kürt politikası, oylarını düşüren ikinci en önemli neden. Kendisini 'Kürt' ya da 'Zaza' olarak ifade edenlerin arasında Erdoğan'a oy vereceğini söyleyenlerin oranı yüzde 20'ye düşmüş.

Bu oran, 'düşük gelirli insanla' arasında da neredeyse aynı.

Erdoğan'a oy vereceğini belirtenler arasında en büyük grup üst orta ve yüksek gelir grubu. Öyle anlaşılıyor ki Erdoğan artık 'Zenginlerin Cumhurbaşkanı'."

Etiketler :