İşte Akşener'in Burhanettin Kocamaz için önerdiği iki formül!

İşte Akşener'in Burhanettin Kocamaz için önerdiği iki formül!
İYİ Parti Lideri Akşener, Mersin'den adaylığı reddedilen Burhanettin Kocamaz "2 alternatif var" demişti

İYİ Parti Lideri Akşener, Mersin'den adaylığı reddedilen Burhanettin Kocamaz "2 alternatif var" demişti. Bu formüllerden birincisinin Kocamaz'ın belediye meclis üyesi olarak aday gösterilmesi, ikinci formül ise Kocamaz'ın iş adamı olan oğlu Mustafa Kocamaz'ın aday gösterilmesi olduğu öne sürüldü.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener seçim kurullarının Kocamaz’ın adaylığı ile ilgili ret kararları üzerine, “Benim bizzat Sayın Kocamaz'a önerdiğim 2 formül var. Bugün kendisi Ankara'ya gelecek. Ben Düzce programım bittikten sonra gideceğim. O seçenekler kendisine aittir. O nedenle onun izni olmadan paylaşmam mümkün değil." demişti.

MECLİS ÜYELİĞİNDEN BAŞKANLIĞA

Gazete Duvar'dan Nergis Demirkaya'nın haberine göre, önerilen formüllerden biri, belediye başkan adaylığı reddedilen Kocamaz’ın bu kez belediye meclis üyesi olarak aday gösterilmesi. Bu formüle göre Demokrat Parti Büyükşehir Belediye Başkanlığı için bir aday gösterecek. Ancak kampanya Kocamaz üzerinden yürüyecek. Seçimin ardından Mersin Büyükşehir Belediye Meclis’inde çoğunluk sağlanırsa DP adayı istifa edecek, Kocamaz yeniden başkan olacak.

Ancak YSK kaynakları ve hukukçular bu formülün geçerliliği olmadığı görüşünde. Kocamaz’ın adaylığının reddine gerekçe olan Siyasi Partiler Kanunu’nun 40’ıncı maddesine dikkat çeken kaynaklar, adaylık sürecinde parti değiştirmeye engel olan düzenlemenin sadece belediye başkan adayını değil meclis üyesi de dahil tüm adayları kapsadığına dikkat çekiyor. Bu durumda Kocamaz’ın belediye meclis üyeliği adaylığının da reddedileceği ifade ediliyor.

İKİNCİ FORMÜL OĞUL KOCAMAZ

İYİ Parti’de konuşulan ikinci formül ise Kocamaz’ın iş adamı olan oğlu Mustafa Kocamaz’ın aday gösterilmesi. Burhanettin Kocamaz’a da sunulduğu öğrenilen bu öneriyi gündeme getirenler, “Kocamaz adı Mersin için çok önemli. Hukuksuz kararları geçersiz kılacak bir adım atmak zorundayız. Kocamaz’ın oğlu Demokrat Parti’den Mersin Büyükşehir Belediye Başkan adayı gösterilebilir” dedi. Ancak bu formülün işlemesi için de hem Burhanettin Kocamaz ve oğlu Mustafa Kocamaz’ın buna “olur” vermesi hem de Demokrat Parti’nin bu öneriyi kabul etmesi gerekiyor. Edinilen bilgiye göre Burhanettin Kocamaz bu öneriye sıcak bakmadı ancak kesin karar henüz verilmedi.

Etiketler :