İstanbul'da sivrisinek yoğunluğu artıyor: İBB, SMS ile uyardı

İstanbul'da sivrisinek yoğunluğu birçok ilde artmaya başladı. İBB, SMS ile yurttaşları uyararak, dışarıda açık alanda su bırakılmamasını istedi. Gönderilen mesajda, "Bir bardak suda çevreyi rahatsız edecek kadar sivrisinek üreyebilmekte" denildi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 10 Temmuz 2021 15:05
İstanbul'da sivrisinek yoğunluğu artıyor: İBB, SMS ile uyardı

İstanbul Avcılar Yeşilkent Mahallesi'nin ardından özellikle çocukların vücutlarında yaraya neden olan sivrisinekler bir çok ilçede artmaya başladı. 

Sarıyer Ferahevler Mahallesi'nde oturanlar da benzer etkiler gösteren sivrisineklerden şikayetçi. Ferah Evler Mahallesi sakinleri, sivrisinek sokmaları nedeniyle çocuklarında yaralar oluştuğunu söyledi. Ara sokak ve parklarda da ilaçlama yapılmasını isteyen mahalle sakinleri, evlerinin camlarına sineklik takarak önlem aldıklarını belirtti. 

Mahalle sakini Ahmet Sarıkaya da, "Sarıyer bölgesi yeşil olduğu için genelde oluyor. İlaçlama yapılıyor ama yetersiz kalıyor. Değişik bir sinek, diğerlerine benzemiyor" ifadelerini kullandı.  

İBB'den SMS ile uyarı 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ise sivrisineklere SMS yoluyla yapılan uyarıda bulundu. Gönderilen mesajda, "Değerli İstanbullular, belediyemiz, göl, dere gibi büyük alanlarda sivrisinekle mücadele etmektedir. Bidon, havuzlar ve saksı altlığı gibi su birikebilen alanlar sivrisinekler için iyi bir üreme kaynağıdır. Bir bardak suda çevreyi rahatsız edecek kadar sivrisinek üreyebilmektedir. Sivrisineklerle hep birlikte mücadele edelim" denildi. Mesajın sonunda bir de bir animasyon filmi linki paylaşıldı. 

Sivrisineklerin üreme alanlarının gösterildiği animasyon filminde "Sivrisineklerin üreme alanlarının yüzde 80'i insan eliyle oluşur" bilgisine yer verildi.

istanbulda-sivrisinek-kabusu-buyuyor-ibb-sms-ile-uyardi-6505-dhaphoto6.jpg

 

KAYNAK: DHA