İstanbul'a bir "ihanet" daha: Projeyi Erdoğan'ın imam hatipteki arkadaşı yürütecek!

İstanbul'a bir "ihanet" daha: Projeyi Erdoğan'ın imam hatipteki arkadaşı yürütecek!
"İstanbul'a ihanet ettik, deniz kenarlarını betonla çevirmek isteyenler var" diyen Erdoğan'ın onayıyla İstanbul'da yeni bir çevre katliamına imza atılıyor. Zeytinburnu Kazlıçeşme miting alanına komşu yeşil alana mega yat projesi planlandığı ortaya çıktı.

Proje kapsamında mevcut dolgu alana ek dolgu alanı planlanıyor. Mimarlar Odası ve Şehir Plancıları’nın projenin önünü açan imar planlarına karşı açtığı dava sürüyor. Projenin ortakları arasında ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imam hatip lisesinden arkadaşı Mehmet Emin Erkan’ın yönetim kurulu başkanı olduğu Erkan Grup da yer alıyor.

Kesintisiz Zeytinburnu

AKP’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) başkan adayı Binali Yıldırım’ın projeleri arasında kesintisiz bir Zeytinburnu sahili yer alıyor. Ancak sahil yoğun bir dolgu ve yapılaşma tehdidiyle karşı karşıya. Tartışma yaratan Ataköy sahilindeki kulelerin yakınına Ataköy Marina Alışveriş ve Yaşam Merkezi projesinden sonra Yenikapı Miting alanına komşu mega yat projesi planlanıyor. TMMOB Mimarlar Odası projeye karşı yıllardır hukuki mücadele veriyor. 

Dolgu alanının önünü açan imar planlarının 2007 yılında iptal edilmesinin ardından projenin önünü açan yeni imar planları Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2 Mayıs 2018 tarihinde sessiz sedasız onaylandı. TMMOB Şehir Plancıları Odası ve Mimarlar Odası son planları da yargıya taşıdı. 

Binlerce metrekare

Cumhuriyet'ten Hazal Ocak'ın haberine göre, cava dilekçesinde, bakanlığa karşı 2007 yılında açtıkları davayı anımsatan odalar, mahkemenin kıyı boyunca uzanan yeşil alan bütünlüğünün bozulacağını belirterek imar planlarını iptal ettiğini anımsattı. Alanda 114 bin metrekare büyüklüğünde mevcut dolgu alanı olduğu ve üzerinde rekreasyon alanları bulunduğu belirtilerek söz konusu planla 292 bin 625 metrekare ek dolgu alanı önerildiğine dikkat çekildi. İmar planlarının iptali istenen dava dilekçesinde İstanbul’un tarihi ve kültürel mirası açısından tartışmasız en üstün değerlerinin yer aldığı bölge olan Tarihi Yarımada’nın davaya konu olan Kruvaziyer ve Yat Liman Projesi’nden olumsuz etkileneceği vurgulandı.

‘Doğa kimsenin umurunda değil’

Projeye tepki gösteren CHP’li eski meclis üyesi Hüseyin Sağ, “AKP yönetiminde Zeytinburnu ve Bakırköy sahillerinin geldiği durum ortada. Adeta İstanbul’a özgü rezidanslardan bir beton set oluşturuldu. Sayın Cumhurbaşkanı ‘Denizlerimizin kenarlarını betona çevirme gayreti içinde olanlar var. Şu para var ya nelere muktedir. Şu kapitalizm nelere muktedir’ diyordu ancak gerçekte doğa kimsenin umurunda değil” dedi.

‘Yoğun yapılaşma’

Projenin ortakları arasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imam hatip lisesinden arkadaşı Mehmet Emin Erkan’ın yönetim kurulu başkanı olduğu Erkan Grup da yer alıyor. 
Holdingin internet sitesinde proje “İstanbul Seaport Projesi, kruvaziyer gemi ve özel yatlara lojistik hizmeti veren yanaşma iskeleleri, yolcu salonları, yeme içme, eğlence ve konaklama tesisleri, alışveriş merkezleri, sportif alanlar ve sağlık hizmetleri tesisleri ile İstanbul’u kruvaziyer seyahatleri için bir başlangıç limanı yapma hedefiyle planlandı. Deniz yapıları ilgili konusunda uzman uluslararası üne sahip, deneyimli bir proje ekibiyle hazırlanan proje, yalnızca Türkiye’de değil Avrupa’da da adından söz ettiren bir çalışma olacak” sözleriyle tanıtılıyor.

Etiketler :