İsmailağa'nın şeyhi Ustaosmanoğlu öldü

İsmailağa tarikatının şeyhi Mahmut Ustaosmanoğlu tedavi gördüğü hastanede 93 yaşında hayatını kaybetti.

Nakşibendi tarikatının İsmalağa kolunun şeyhi Mahmut Ustaosmanoğlu, 93 yaşında öldü.

Ustaosmanoğlu, yaşlılığa bağlı sağlık sorunları nedeniyle bir süre önce rahatsızlanarak hastaneye kaldırılmış, yoğun bakım servisinde tedavi görüyordu.

Ölüm haberi tarikatın 'İsmailağa Camii' isimli onaylı Twitter hesabından duyuruldu.

Davutoğlu'ndan taziye mesajı

Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu, sosyal medya hesabından Ustaosmanoğlu için taziye mesajı paylaştı. Ustaosmanoğlu'nu hastanede ziyaret ettiğini belirten Davutoğlu, "Sevenlerine, talebelerine başsağlığı ve sabr-ı cemil niyaz ederim" dedi.

Davutoğlu'nun paylaşımı şu şekilde:

"Ülkemizin manevi kanaat önderlerinden, kıymetli Mahmut Ustaosmanoğlu Hocaefendi'nin vefatını büyük üzüntüyle öğrendim. Salı günü hastanede ziyaret edip, dua etmiştik. Allah rahmet eylesin, mekânı cennet olsun. Sevenlerine, talebelerine başsağlığı ve sabr-ı cemil niyaz ederim."

Karamollaoğlu: Mekanı cennet, makamı âli olsun

Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu da üzüntülerini dile getirdiği bir taziye mesajı yayınladı.

Karamollaoğlu mesajında şu ifadeleri kullandı:

"Dâr-ı fenâdan dâr-ı bekâya irtihal eden değerli büyüğümüz, ülkemizin manevi önderlerinden Mahmut Ustaosmanoğlu Hocaefendi’ye Cenâb-ı Allah’tan rahmet, ailesine ve talebelerine sabır ve başsağlığı diliyorum. Mekanı cennet, makamı âli olsun."

'İsmailağa Camii' Twitter hesabından yapılan açıklamada, kadınların Mahmut Ustaosmanoğlu'nun cenazesine katılmaması istendi. Paylaşımda, "Mahmud Efendi Hazretleri'nin hanımların cenazelere katılmalarına râzı olmadığı kesin olarak bilinen bir husustur." denildi.

Resim

Sarıgül'den Ustaosmanoğlu'nun evine taziye ziyareti

Mahmut Ustaosmanoğlu'nun Beykoz'daki evine cemaatin üyeleri taziye ziyaretine giderken, Öğle saatlerinde Türkiye Değişim Partisi Lideri Mustafa Sarıgül de bu eve gelerek yakınlarına baş sağlığı diledi.

ustaosmanoglunun-evine-taziye-ziyaretleri-7197-dhaphoto1.jpg

Çıkışta da konuşma yapan Sarıgül, "Başımız sağ olsun. İnançlarımız adına evlatlarımıza çok güzel öğretileri oldu. Bugün buranın bu kadar kalabalık olması hoca efendinin ne kadar sevildiğini gösteriyor. Örfümüzü, töremizi, geleneklerimizi koruyan, inançlarımızın saygıyla, sevgiyle iyi bir şekilde öğretilmesi için çaba gösteren bir büyüğümüzdü. Mekanı cennet olsun" dedi.