Iraklı Prens İstanbul'da Mahkemelik Oldu

Iraklı Prens İstanbul'da Mahkemelik Oldu
Türkiye'nin ilk kadın ressamlarından Fahrelnisa Zeid'in oğlu Prens Ra'ad Bin Zeid, İstanbul'da mahkemelik oldu. Prens, Tarabya'da bulunan arsası için mahkemeye başvurdu.

Ürdün'de 1991 yılında vefat eden ünlü Türk ressam Fahrelnissa Zeid ile Devrik Irak Kralı Faysal'ın küçük kardeşi Prens Emir Zeid'in oğlu Prens Ra'ad Bin Zeid'in Tarabya'daki arazisi, mülkiyet tartışmaları nedeniyle mahkemeye taşındı. 4 bin 135 metrekarelik arazideki hisselerin paylaşımı konusunda anlaşmazlık çıktı ve taraflar arasında uzlaşma sağlanamadı. Sonuç olarak, mahkeme tarafından ortaklığın satış yoluyla sonlandırılması talep edildi.

prens.webp

Sabah'tan Atakan Irmak'ın haberine göre Prens Ra'ad Bin Zeid ve diğer dört kişi, Sulh Hukuk Mahkemesi'ne başvurarak, Sarıyer Tarabya'daki 9 parsel ve 4 bin 135 metrekarelik arazideki mülkiyetlerini Maliye Hazinesi ile paylaştıklarını belirtti. Ancak arazi üzerindeki paylaşım sürecinde sorunlar yaşandı ve bu durum İdare Mahkemesi'nce ele alındı; Sarıyer Belediyesi'nin parselasyon işlemi iptal edildi.

33.webp

Son gelişmeler üzerine taraflar, tapu kayıtlarının düzeltilmesi için Asliye Hukuk Mahkemesi'nde dava açtı. Yıllar süren hukuki süreç boyunca taraflar, arazi üzerindeki mülkiyet haklarının paylaşımında uzlaşma sağlayamayarak nihayet Sulh Hukuk Mahkemesi'ne başvurdu ve ortaklığın satışı yoluyla çözüm talep etti.