İnternet sitelerine sahte haber kaldırma tebligatı

İnternet sitelerine sahte haber kaldırma tebligatı
Haber sitelerine, bazı haberlerin kaldırılması için aynı hakim imzası ile sahte mahkeme kararı gönderildiği ortaya çıktı. sosyal medya hesabından konuyla ilgili açıklama yapan hukukçu Yaman Akdeniz, "Benzeri sahte kararlar kimlere gönderildi ve kaç haber kaldırıldı şu anda bilmiyoruz" dedi.

Gazete Duvar ve Diken'e bazı haberlerin yayından kaldırılması için sahte mahkeme kararı gönderildiği ortaya çıktı.

Sahtecilik olayını Twitter hesabından duyuran İfade Özgürlüğü Derneği'nden hukukçu Yaman Akdeniz, bugüne kadar birbirine benzer ve aynı kişiler tarafından gönderilen 2 farklı kararla karşılaştıklarını ve bu kararların Temmuz ayında Gazete Duvar'a ve Eylül ayı içindeyse Diken'e gönderildiğini ifade etti.

Karar sayıları ve hakim ismi aynı

Her 2 sahte kararın da Bakırköy 2. Sulh Ceza Hakimliği'nden gelmiş gibi gözüktüğünü ve her 2 kararda da hakim olarak "Esma Canıbeyaz Şengül" isminin yer aldığını aktaran Akdeniz, "Bakırköy adliyesinde ise bu isimde bir hakim yok. Karar sayıları da dikkat ederseniz aynı" dedi.

Akdeniz, sahte kararlarda ismi geçen Hakim Esma Canıbeyaz Şengül ve katibin halen Gaziosmanpasa Sulh Ceza Hakimliğinde görevli olduklarını ifade etti.

475-338.jpg

Sahte karara sahte tebligat zarfı

Diken'e gönderilen sahte kararın sahte tebligat zarfı da olduğuna dikkat çeken Akdeniz, "Bu sahte zarfın üstündeki PTT takip numarası sorgulandığı zaman gönderenin Gaziosmanpasa 3. Sulh Ceza Hakimliği olduğu anlaşılıyor. Fakat sahte zarf üstünde Bakırköy 2. Sulh Ceza Hakimliği yazıyor" dedi.

Duvar'ın suç duyurusuna takipsizlik

Gazete Duvar adına İstanbul Cumhuriyet Başsavclığı Sahtecilik ve Dolandırıcılık Bürosuna suç duyurusunda bulunulduğunu, Diken adına da suç duyurusunda bulunulacağını ifade eden Akdeniz, İstanbul Barosu'nun bu konuyu soruşturması ve takip etmesi gerektiğini belirtti.

Akdeniz, Gazete Duvar'ın şikayetine istinaden İstanbul Cumhuriyet Başsavclığı'nın bahse konu kararın "aslı olmadığı için resmi belgede sahtecilik" olmaz diyerek soruşturmaya gerek görmediği ve takipsizlik kararı verdiğine dikkat çekti.

2.jpg

'Bu şekilde kaç haber kaldırıldı bilmiyoruz'

"Ortada çok ciddi bir sahtekarlık söz konusu ve sahte kararlar haber sitelerine gönderilerek bazı haberlerin kaldırılması sağlanmaya çalışılıyor. Bu ve benzeri sahte kararlar kimlere gönderildi ve kaç haber kaldırıldı şu anda bilmiyoruz" diyen Akdeniz, ilgili merciiler tarafından konunun soruşturulmasını istedi.