Halk TV Canlı Yayın
İncirlik Üssü’ndeki ABD’li askerlere gözaltı talebi
Fethullahçı Terör Örgütü ile Sivil Mücadele Platfotmu, Toplumsal Adalet ve Yardımlaşma Derneği (TAYDER) Adana Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptığı başvuruyla ABD Merkez Kuvvetler Komutanı General Joseph Votel ve İncirlik Üssü’nde görevli...

Fethullahçı Terör Örgütü ile Sivil Mücadele Platfotmu, Toplumsal Adalet ve Yardımlaşma Derneği (TAYDER) Adana Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptığı başvuruyla ABD Merkez Kuvvetler Komutanı General Joseph Votel ve İncirlik Üssü’nde görevli subayların da aralarında bulunduğu 11 ABD’li askerin tutuklanmasını istedi. 

TAYDER, Av.Berzan Toprak aracılığıyla ABD Merkez Kuvvetler Komutanı General Joseph Votel ve İncirlik Üssü’nde görevli subayların da bulunduğu 11 ABD’li asker hakkında Adana Cumhuriyet Başsavcılığı'na ‘FETÖ Silahlı Terör Örgütü’nün amaçları ve prensipleri doğrultusunda faaliyet yürütmek suretiyle, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin anayasal düzenini ortadan kaldırmaya teşebbüs, Türkiye Cumhuriyeti Hükûmetinin görevini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin ve Milletinin egemenliğini tehlikeye atmak’ suçlarından 60 sayfalık bir dilekçe ile suç duyurusunda bulundu.

Dilekçede yer alan “Türkiye’nin Rusya ve İran’la ilişkilerinden rahatsız olan ABD derin devletinin, 15 Temmuz akşamı Ankara’yı bombalayan uçakların İncirlik'ten kalkmış olması ve bu hava üssünün genel olarak ABD’li subaylar tarafından kullanılmış olması’ ibaresi dikkat çekti.

'İNCİRLİK 15 TEMMUZ'DA EN AKTİF ROLÜ OYNAYAN LOKASYON'

Ayrıca dilekçede üst düzey ABD askeri birliklerinin konuşlandığı İncirlik Üssü’nün, 15 Temmuz 2016 darbe girişiminde en aktif rolü oynayan lokasyon olduğu, darbe girişiminin ilk saatlerinde İncirlik Üssü’nden kalkan bir tanker uçağın, gece boyunca Ankara'yı bombalayan F-16'lara 10 kez havada yakıt ikmali yaptığı belirtildi.

Dilekçede hakkında suç duyurusunda bulunulan ABD merkez Kuvvetler Komutanı General Joseph Votel, ABD eski İSAF Komutanı General John F. Campbell, Nevada 99. Hava Üssü Filo Komutanı Albay Richard H.Boutwell’in de bulunduğu ABD’li subaylar şu şekilde sıralandı:

“İncirlik Üssü’ndeki ABD Hava Kuvvetleri’nden Albay John C. Walker, Albay Michael H. Manion, Albay David Eaglen, Albay David Trucksa, Yarbay Timothy J. Cook, Yarbay Mack R. Coker, Başçavuş Thomas S. Cooper, Başçavuş Vegas M. Clark ve 15 Temmuz darbe girişimine katıldığı tespit edilecek diğer ABD’li askerler.”

Av. Berzan Toprak, yaptığı açıklamada, Amerika Birleşik Devletleri’ne karşı hiçbir suç işlemeyen fakat Türkiye’de hain darbe girişiminin baş aktörü olan Fethullah Gülen’in iade edilmesine dair taleplerindeki kararlılığın anlaşılması adına böyle bir suç duyurusunda bulunduklarını ifade etti.

Dilekçede yer alan bilgilerin, ABD’nin kendi resmi sitelerinde, elde ettikleri bir kısım gizli belgelerle edinildiğini belirten Av. Toprak, “Özellikle darbe girişiminden bir hafta önce ABD Merkez Kuvvetler Komutanı, İSAF Komutanı’nın buraya gelmesi ve darbe gecesi İncirlik 10. Tanker Üssü Komutanı Bekir Ercan Van’ın talimatıyla kalkan tanker uçaklar, hainlerin uçaklarına yakıt ikmali sağlamıştır. Bekir Ercan Van’la bu komutanların yakın ilişkileri gözlemlendiği için bu başvuruda bulunduk. Biz darbe girişimi suçuna karışan herkesin cezalandırılmasını istiyoruz” diye konuştu.

Kaynak: İHA