İmamoğlu'ndan Tanju Özcan'a: O söylemleri kabul etmiyorum

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan'ın göçmenlere ilişkin çıkışına dair, "O tür söylemleri kabul etmiyorum” dedi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 28 Temmuz 2021 11:04
İmamoğlu'ndan Tanju Özcan'a: O söylemleri kabul etmiyorum

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın, göçmen karşıtı açıklamalarına ilişkin olarak, “O tür söylemleri kabul etmiyorum” dedi.

DW Türkçe'nin sorularını yanıtlayan İmamoğlu, BM mültecilerden sorumlu masanın sorumlusuyla işbirliği yaptıklarını dile getirdi.

İmamoğlu, "Kaç milyon insana hizmet veriyoruz? Ulaşımla ilgili 15 milyon küsür, artı yolcusu, artı turisti diyoruz ama diğer rakamlara baktığınızda iki milyona doğru giden sığınmacı, mülteci ya da vatandaş olmuş olanlar gibi bazı yeni sayıları üstüne koyduğunuzda biz belki 18-19 milyona hizmet ediyoruz" dedi.

İmamoğlu, “Türkiye’de ne yazık ki durdurulamayan bir akım var. 5-6 milyon rakamlarına doğru gittiği tahmin edilen bir süreç var. Bu artık demografinin tümden değişimine giden bir altlık oluşturuyor. Bütün bunların temelden ele alınacağı bir dönemi oturup konuşmak zorundayız" diye konuştu.

'İktidarın ömrü buna yetmeyecek'

Kanalın başlayacağı öngörülen güzergahı ziyaret eden İmamoğlu, vatandaşların bu proje konusunda bilinçlendiğine dikkat çekerek, Kanal İstanbul'a yönelik eleştirilerini de tekrarladı. İmamoğlu, "Kanal İstanbul olmayacak çünkü iktidarın ömrü buna yetmeyecek" dedi.