İlahiyatçı İhsan Eliaçık'tan Kızıl Goncalar İddiası: Müritlere şikayet etmeleri için talimat verildi

İlahiyatçı İhsan Eliaçık'tan Kızıl Goncalar İddiası: Müritlere şikayet etmeleri için talimat verildi
İlk 2 bölümü yayınlandıktan sonra RTÜK tarafından yayını durdurulan Kızıl Goncalar dizisiyle ilgili bir iddia gündeme geldi. Diziyi gerçekçi bulan ilahiyatçı Prof. Dr. İhsan Eliaçık çok konuşulacak açıklamalarda bulundu.

Tarikatların günlük yaşamına değinen Kızıl Goncalar dizisinin yayının Radyo Televizyon Üst Kurulu'nun (RTÜK) kararıyla durdurulması kamuoyunda tartışma yarattı.

Dizinin yayınlandığı FOX TV'ye 9 milyon TL idari para cezası ile iki kez program durdurma cezası veren RTÜK, dizide geçen diyaloglarda "İslam'a ve Müslümanlara yakışmayacak sıfatların dindar görünümlü karakterler için kullanıldığı" ve bazı sahnelerde "dini hassasiyetlere sahip toplum kesimlerinin aşağılandığını" savunarak cezanın "toplumun milli ve manevi değerlerine, genel ahlaka ve ailenin korunması ilkesine aykırılık" gerekçesiyle verildiğini açıkladı.

kizil-goncalar12.jpg

İlahiyatçı Prof. Dr. İhsan Eliaçık, DW Türkçe'den Pelin Ünker'e konuştu.

Dizi ilk bölümünden itibaren İsmailağa Cemaati, Furkan Hareketi gibi oluşumlardan tepki almış, Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) ve Mil-Diyanet Sen gibi AKP'ye yakın çeşitli dernek ve sendikalar da diziye tepki göstererek yayından kaldırılmasını istemişti. RTÜK ise yaptığı açıklamada dizi hakkında vatandaşlardan 31 binin üzerinde şikayet geldiğini duyurmuştu.

zcan-deniz1.jpg

İhsan Eliaçık, dizide işlenen kız çocuğun evlendirilmesi, bir babanın kız çocuğuna cinsel tacizi gibi konuların tarikatçıları sinirlendirdiğini belirterek bunun üzerine tarikatların tüm ülke çapında müritlerine ve çevrelerine RTÜK'e şikayet talimatı verdiği bilgisini paylaşıyor.

"'Sakallı, cübbeli, sarıklı insanları kızına cinsel tacizde bulunan, 13 yaşındaki kızını şeyhe veren müritler gibi yansıtıyorsunuz' deniliyor. Onlara da 'yani yok mu sizin tarikatınızda böyle şeyler? Kur'an kurslarında, orada burada bir sürü şey duyuyoruz. Oluyor bunlar' deyince 'Hepsi öyle değil. Siz tüm tarikatı burada kötülüyorsunuz' diyerek buna karşı çıkıyorlar ve harekete geçiyorlar" diyen Eliaçık, ekliyor:

kizil-goncalar5.jpg

"RTÜK de zaten onlara yakın. Tam tarikatçı olmasa bile dini çevrelerden insanlar olduğu için bunu bahane ederek 'Halkımız tepki gösteriyor. Yoğun şikayetler var' diyerek kapatma kararı alıyor. Daha sonra İdare Mahkemesi de yine iktidar çevresine mensup insanlar olduğu için onlar da onaylıyor."

kizil-goncalar11.jpg

YENİ MEKANLAR HAZIR

Dizinin aylar önce kiralanan ve dekore edilen Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı 2 mekanı kullanmalarına da yasak gelmişti.

Yapım şirketi Gold Film, dizinin yeni mekanlarını Beykoz Kundura Fabrikası’nda sıfırdan kurdu.

10 GÜNDE HAZIRLANDI

Sanat yönetmeni Erol Taştan ve ekibi, 10 günde dekorların büyük bir kısmını hazırladı. Dergah sahnelerinde kadınların kullandığı bölümde çekimler başladı.

Erkeklere ait bölüm de kısa süre içinde tamamlanacak.

22 OCAK'TA EKRANA GELECEK

Birsen Altuntaş'ın haberine göre; 'Kızıl Goncalar'ın üçüncü bölümü 22 Ocak Pazartesi seyirciyle buluşacak.