İktidar medyasında kafa karışıklığı devam ediyor: Kaftancıoğlu kararında bir gariplik var

İktidara destek veren Vatan Partisi'nin çizgisinde yayın yapan Aydınlık Gazetesi Yazarı İsmet Özçelik, Saray'a girip çıkan bir AKP'linin Canan Kaftancıoğlu hakkındaki karara ilişkin, "'Bu işte bir gariplik var. Kadın hapse bile girmiyor. Ama kahraman yapılmak isteniyor. Fatura da bize kesiliyor" dediğini yazdı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 15 Mayıs 2022 13:19
İktidar medyasında kafa karışıklığı devam ediyor: Kaftancıoğlu kararında bir gariplik var

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nun İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanarak 6 Eylül 2019'da mahkumiyetine karar verilen davanın temyiz incelemesini tamamladı.

‘Kamu görevlisine karşı görevinden dolayı hakaret' suçundan verilen 1 yıl 6 ay 20 gün, ‘Türkiye Cumhuriyeti Devletini alenen aşağılamak' suçundan verilen 1 yıl 8 ay hapis cezaları onandı. ‘Cumhurbaşkanına hakaret' cezası ise 2 yıl 4 aydan 1 yıl 9 aya düşürülerek onandı.

Onanan toplam ceza 4 yıl 11 ay hapis ve cezası bitene kadar siyasi yasak oldu.

Karara tepkiler sürerken iktidara destek veren Vatan Partisi'nin çizgisinde yayın yapan Aydınlık Gazetesi Yazarı İsmet Özçelik, "Kaftancıoğlu'na cezaya Ak Partililer ne diyor?" başlıklı bir yazı kaleme aldı.

Yargıtay'ın Kaftancıoğlu hakkında 4 yıl 11 ay hapis cezasını onaması ve siyasi yasak getirmesi ilgili çok sayıda AKP'li isimle görüştüğünü belirten Özçelik'in yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

"Bu işe Ak Parti ne diyor?
Karardan önceden haberleri olmuş mu?
Resmi açıklamaları geçelim.
Erdoğan’ın yakın çevresi ne düşünüyor?
Bunları merak ettim.
Çok sayıda isimle görüştüm.
Genelde şaşkınlar.

Bir gariplik var

Kıdemli bir Ak Partili.
MKYK üyesi.
Külliye’ye de sık girip çıkanlardan.
Şunları söyledi:
'Bu işte bir gariplik var.
Kadın hapse bile girmiyor.
Ama kahraman yapılmak isteniyor.
Fatura da bize kesiliyor.
Olayın kime yaradığına bakmak lazım.
Birileri ayağımıza kurşun sıkıyor'
Gelen bilgilere bakılırsa,
Ak Parti olayı araştırıyor.
Bu işin şifreleri çözülmeye çalışılıyor.
Birileri fırsatı mı kullandı?
Yoksa başka bir operasyon mu var?
Bu sorulara yanıt aranıyor"

Yazının tamamını okumak için tıklayınız.

Tayyar paylaşımını silmişti

Daha önce AKP MKYK Üyesi Şamil Tayyar, Twitter hesabından konuya dair paylaşımda bulunmuştu. Paylaşımında Tayyar, “Seçim süreçleri böyledir. Ordu ve yargı dahil bürokraside çoğunluk izler, havayı koklar, ona göre pozisyon alır. ‘Bizden' dediğin kadroların ‘kimden' olduğunu başın dara düşünce anlarsın. Özetle; Kaftancıoğlu kararındaki ince işçilik, ne çok şey anlatıyor?” ifadelerini kullanmıştı.

Tayyar, Yargıtay'ın Kaftancıoğlu kararına ilişkin ilginç paylaşımını daha sonra başka bir açıklama yapmadan silmişti.

'Devran dönerse adam kalkar tersinden aynı hesabı senin üzerinden görür'

Ayrıca, Halk TV ekranlarında yayınlanan Seda Selek'in sunduğu Perdenin Önü Arkası programında da Kaftancıoğlu'na verilen bu ceza masaya yatırılmıştı.

Saymaz, Kaftancıoğlu kararı ile ilgili üst düzey bir AKP'li yönetici ile yaptığı görüşmeyi şöyle aktarmıştı:

"Yargıtay öyle ayarlamış ki terör suçlarından kurtarıyor ancak cumhurbaşkanıyla ilgili geri adım atamıyor. Ama orada da yedi ay düşürüyor. Ortaya karışık bir denge yapmış. Hukuk böyle olmaz. Eğer suçluysa suçlu, değilse değildir. İçeride yatırmayacak ama bak mahkum ettim diyecekler. Adamlar siyaset yapmış. Bu tamamen siyasi karar. Doğru değil.

Bu davaların siyasi yönü var. Siyaseten arkeolojik kazı yapacak olursak bunun nerede duracağı, nasıl olacağı belli olmaz. Bu hoş bir şey değil. Siyaseten intikam duygusunu ve kutuplaşmayı daha da derinleştirir.

Dün Hilal Kaplan'ı millet yazmış, orada açık açık söylüyor, 'Devlet seri katildir' diyor. O zaman adam, '10 sene önce bakın bunlar vardı' diyor haklı olarak. O da hoş değil.

İleride devran dönerse adam kalkar tersinden aynı hesabı senin üzerinden görür. Birisi böyle yaptığında senin hukuken savunacağın bir şey olmaz. 'Zamanında siz de yaptınız ve savundunuz' derler. Haklılığınızı, meşruiyet zemininizi kaybedersiniz.

10-15 sene önceki paylaşıma bakılacak olursa sadece Kaftancıoğlu değil, çok sayıda kişinin paylaşımlarının dava konusu olması gerekir. AK Parti dahil herkesi vurur. İçinden çıkılmaz. Tuhaf bir hal alır. Kararın açıklandığı tarih de enteresan. İmamoğlu ile ilgili mevzuların pik yaptığı bir dönemde bu olunca CHP kendi içinde toparlandı, kenetlendi"