İçki Sınırlamasına Destek Ahmet Hakan'dan geldi

İçki Sınırlamasına Destek Ahmet Hakan'dan geldi
Ahmet Hakan, İstanbul Valiliği’nin “halka açık alanda, parklarda, plajlarda içki tüketiminin yasaklandığı” şeklinde ifadelerin yer aldığı genelgeye destek verdi.

İktidara yakın Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan, İstanbul Valiliği’nin “halka açık alanda, parklarda, plajlarda içki tüketiminin yasaklandığı” şeklinde ifadelerin yer aldığı genelgeye ilişkin “Her medeni ülkede olduğu gibi Türkiye’de de içkiyle ilgili sınırlamaların yapılabileceğini kabul edin. Atılan her adımı kuşkuyla karşılamaktan vazgeçin. Atılan her adım karşısında “Bunlar içkiyi yasaklamak için bu adımı atıyorlar” diye ortaya çıkmayın” diye yazdı.

“İçki meselesiyle ilgili üç şey söyleyeceğim” diyen Ahmet Hakan’ın yazısının ilgili bölümü şöyle oldu:
"Birinci şey: Dindar, muhafazakâr kesimlere sesleniyorum: Kendi inançlarınızın gereklerini kamu alanına dayatma hevesine girmeyin. Bu konuda samimi bir tutum alın. Sizin böyle bir heves içinde olmadığınızdan herkesin emin olmasını sağlayın. Böylece içkiyle ilgili gayet makul sayılabilecek düzenlemelerin bile kuşkuyla karşılanmasına meydan vermemiş olun.

İkinci şey: Laik, seküler kesimlere sesleniyorum: Laikliği, demokrasiyi, özgürlükleri içki odaklı tanımlamaktan vazgeçin. Her medeni ülkede olduğu gibi Türkiye’de de içkiyle ilgili sınırlamaların yapılabileceğini kabul edin. Atılan her adımı kuşkuyla karşılamaktan vazgeçin. Atılan her adım karşısında “Bunlar içkiyi yasaklamak için bu adımı atıyorlar” diye ortaya çıkmayın.

Üçüncü şey: Tüm Türkiye’ye sesleniyorum: Gelin içki konusunu dindarlık/sekülerlik bağlamından çıkaralım. İçki içenin de içki içmeyenin de üzerinde uzlaşacağı makul sınırlamalarda anlaşalım. Medeni ülkelerdeki sınırlamaları örnek olarak alalım. Bu konuyu ideolojik mevzi kapma savaşı haline getirmeyelim. Bir arada yaşama kültürünü hep birlikte yeşertelim.”

Etiketler :