İBB elektrikli scooter için park alanları yapıyor

İBB elektrikli scooter için park alanları yapıyor
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), elektrikli scooter için mikromobilite park alanları çalışması başlattı. Scooterların en yoğun kullanıldığı ilçe olan Kadıköy pilot bölge seçildi. Kadıköy’de 52 elektrikli scooter park alanı yapılacak. Proje Beşiktaş, Fatin, Şişli, Üsküdar, Bakırköy ve Beyoğlu gibi ilçelerde de hayata geçirilecek.

İstanbul’da giderek yaygınlaşan ve parklanma konusunda büyük sorunlar oluşturan elektrikli scooter için İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) mikromobilite park alanları çalışması başlattı.

2019 yılında başta İstanbul olmak üzere Türkiye’nin birçok noktasında kullanılmaya başlanan ‘elektrikli scooter’ gün geçtikçe yaygınlaşmaya başladı. Milyonlarca kişinin kullandığı elektrikli scooterların en büyük sorunu şehir içerisinde park edilecek yer bulunmaması ve düzensiz parklanma.

Şikayetlerin artması üzerine, gelişi güzel park edilen elektirikli scooterlar için İBB harekete geçti. Scooter sisteminde yaşanan parklanma sorunlarının azaltılması, aksaklıkların giderilmesi ve düzenlemelerin getirilmesi amacıyla mikromobilite park alanları çalışması başlatıldı.

Kadıköy’de 4 cadde pilot bölge seçildi

Park alanlarının belirlenmesi için İstanbul genelinde işletme yapan firmalardan elde edilen veriler analiz edildikten sonra en yoğun kullanım olan Kadıköy ilçesi pilot bölge seçildi. Yapılan çalışmalar sonucunda Kadıköy’de scooter kullanımının yoğunlaştığı 4 cadde pilot park alanları olarak tespit edildi.

Bu planlama doğrultusunda Bağdat Caddesi’nde 17, Tütüncü Mehmet Efendi Caddesi’nde 2, Ethem Efendi Caddesi’nde 7 ve Fahrettin Kerim Gökay Caddesi’nde 26 olmak üzere toplam 52 park alanı yapılacak.

Proje elektrikli scooterların en yaygın kullanıldığı Beşiktaş, Fatin, Şişli, Üsküdar, Bakırköy ve Beyoğlu gibi ilçelerde de geliştirilerek hayata geçirilecek.