Hukukçu Ruşen Gültekin 'Kaftancıoğlu hapis yatacak mı?' sorusuna yanıt verdi

Halk TV ekranlarında yayınlanan 'Kadraj' programında gazeteci İpek Özbey'in konuğu hukukçu Ruşen Gültekin oldu. Gültekin, Kaftancıoğlu'nun 4 yıl 11 aylık hapis cezasının Yargıtay tarafından onanmasından sonraki süreçle ilgili, "Yaklaşık 6 ay kadar cezaevinde kalır diye düşünmekteyim cezanın miktarı itibariyle" dedi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 12 Mayıs 2022 18:13

Halk TV ekranlarında yayınlanan 'Kadraj' programında gazeteci İpek Özbey'in konuğu hukukçu Ruşen Gültekin oldu.

Yargıtay'ın CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkında 4 yıl 11 ay hapis cezasını onaması ve siyasi yasak getirmesi konusunu değerlendiren Gültekin, Kaftancıoğlu'nun ceza yatıp yatmayacağı ile ilgili konuştu.

Gültekin, 4 yıl 11 aylık bir cezadan söz edildiğini ve Kaftancıoğlu'nun geçmiş tarihli tweetlerinin 'kazınarak' bu cezanın verildiğini söyleyen Gültekin, "Kimlerin ne mesajları ne tweetleri vardı onlar hakkında hiçbir işlem yapılmadığı halde, İstanbul seçimlerini kazanmanın bir cezalandırma yöntemi olarak aslında bunun kullanıldığını, maalesef yargının bir sopa olarak kullanıldığını görüyoruz" dedi.

'6 ay cezaevinde kalır diye düşünüyorum'

Pandemi tedbirleri nedeniyle 2 yıldır açık cezaevine girme koşulları oluşmuş mahkumların evlerinde cezalarının infaz edildiğini ancak bu tedbirlerin bittiğini aktaran Gültekin, Adalet Bakanlığı'nın bir duyuru yaparak 1 Haziran itibariyle cezaların kalanının içeride infaz edilmesi kararını verdiğini söyledi.

"Hal böyle olunca eğer Canan Kaftancıoğlu, eğer 31 Mayıs'tan önce, ki ceza onandığına göre Cumhuriyet Savcılığı hakkında yakalama kararı çıkartacaktır, kendisini hemen alıp Covid izinleri sebebiyle 1 Haziran itibariyle serbest bırakabilir. Orada hakkı var ancak 1 Haziran'dan itibaren, çünkü bu cezanın bir kısmını infaz etmesi gerekiyor, yaklaşık 6 ay kadar cezaevinde kalır diye düşünmekteyim cezanın miktarı itibariyle"

Canan Kaftancıoğlu isminin önemli olmadığını önemli olanın adalet olduğunu ve kişiler üzerinden yürümemek olduğunu söyleyen Gültekin, "Bugüne kadar yargının bağımsızlığını, hukukun üstülüğünü ne kadar örselediğimizi; yargıçlarımızın coğrafi teminatını bile vermeden sürgünlere tabi tutarak zapturapt altına alındığını görüyoruz, herkes görüyor" dedi.

Gültekin ayrıca, bu kararın adalete hizmet ettiği yönünde ciddi kuşkularının olduğunu aktardı.