Hukuk profesörü Ersan Şen'den içki yasağına sert tepki: Yasaklanamaz, hodri meydan

Hukuk profesörü Ersan Şen'den içki yasağına sert tepki: Yasaklanamaz, hodri meydan
Hukuk profesörü Ersan Şen, tam kapanma sürecinde 'içki yasağına' ilişikin hukuki değerlendirmelerde bulunarak; "İçişleri Bakanlığı'nın bu tür genelgeyi çıkarma yetkisi yok; içki satışı kanun çıkarılmadan yasaklanamaz" açıklaması yaptı.

Prof. Ersan Şen, HaberTürk'te katıldığı programda, tam kapanma sürecindeki yasak ve muafiyetleri düzenleyen genelgeyle içki satışına getirilen yasağı değerlendirdi.

"Hodri medyan" 

Şen, "Hodri meydan diyorum bu genelgelerin Anayasa ve kanunda dayanağını bana göstersinler. OHAL ilan etseydiniz Cumhurbaşkanlığı Kararnameleri devreye girer ancak olağan hukuk düzeninde bu alanlarda Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi çıkaramazsın" diye konuştu.

"Alkol kısıtlamasını ancak kanunla getirebilirsiniz" 

İçişleri Bakanlığı'nın çıkardığı genelgelerin kanuni dayanağı olmadığını belirten Şen, "Alkol kısıtlamasını siz ancak kanunla getirebilirsiniz. Türkiye Cumhuriyeti çifte standartları besleyen bir ülke oldu ve bu tehlikeli gidiş maalesef değiştirilemiyor. Değiştirilememesine gerekçe olarak da hep olağanüstü hal durumları gösteriliyor" ifadelerini kullandı.