HDP'den Erdoğan'a 'Defolun, Kürdistan'a gidin' yanıtı

HDP'den Erdoğan'a 'Defolun, Kürdistan'a gidin' yanıtı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın HDP'lilere yönelik olarak söylediği "Defolun, Kürdistan'a gidin" sözlerine partiden yanıt geldi.

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, seçim çalışmaları kapsamında Şırnak’ın Uludere ilçesinde yaptığı konuşmada, “Bu ülkenin vatandaşlarını bu ülkeden kovmaya hakkınız da haddiniz de yok” dedi. Iğdır’da konuşan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli ise “AKP kaybedeceğini anladı panik yapıyor” ifadelerini kullandı.

Uludere’de partililere seslenen Buldan partilerinin dışında kimsenin adaletten, hukuktan, demokrasiden yana söyleyecek sözü bulunmadığını belirterek, “Ülkeyi yönetenler, bu ülkede adalet bırakmadılar. Adaleti ve hukuku ayaklar altına aldılar. Seçim meydanlarında söyleyecek tek sözleri yok. HDP’yi dillerine dolamışlar, varsa yoksa HDP. Tayyip Bey her gün seçim çalışması yaparken bir tek HDP’den bahsediyor. Bu ülkenin vatandaşlarını bu ülkeden kovmaya hakkınız da haddiniz de yok” dedi.

HDP’nin diğer Kürt partileriyle seçim ittifakı yaptığını anlatan Buldan, “Diyarbakır’da Kürt partileri ile bir seçim ittifakı gerçekleştirdik. Bu ittifak sadece bu seçimle sınırlı kalmayacak; ölene kadar, mezara kadar bu ittifak devam edecek. Uludere halkının da bu mücadeleyi birlikte yürütmesi önemlidir. O kayyımları 31 Mart’ta buradan Ankara’ya göndereceğiz” diye konuştu.

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli de Iğdır’ın Tuzluca ilçesinde düzenlenen mitingte konuştu. AKP’nin ülkeyi yoksullaştırdığını söyleyen Temelli, “Her yerde adaletsizlik, her yerde kriz var. Ekonomide kriz var. Ekonomideki bu krizin müssebbibi bu iktidardır. Özellikle tarım politikaları nedeniyle bugün Iğdır ve Kars yoksuldur. Bugün Hakkari yoksuldur, yoksul kalmıştır. 17 yıldır büyüyoruz diye diye Türkiye’yi yoksullaştırdılar. İşsizlik girdabına sıkışıp kaldık. Bakın tarıma dair ne varsa yok ettiler, hayvancılığı yok ettiler. Ne zaman sesinizi yükseltseniz terörist oluyorsunuz. Bunlara göre herkes terörist! Biz ekmeğimizi, aşımızı ve işimizi istiyoruz. Bunu da mutlaka alacağız. AKP kaybedeceğini anladı panik yapıyor” dedi.

Etiketler :