HDP Genel Merkezi önünde gerginlik

HDP Genel Merkezi önünde gerginlik
Kızının PKK tarafından kaçırıldığını ifade eden Mehmet Laçin, İzmir'den Ankara'ya yaptığı yürüyüşü, HDP Genel Merkezi önünde sonlandırdı. Burada açıklama yapan Laçin ile HDP'liler arasında gerginlik çıktı. Öte yandan konuyla ilgili açıklama yapan HDP, Laçin'in Deniz Poyraz cinayetinde gözcülük yaptığını ileri sürdü.

11 yıl önce kızı Kocaeli'nde PKK tarafından kaçırıldığı iddiasında bulunan Mehmet Laçin, İzmir HDP İl Başkanlığı önünden Ankara'ya yürüdü. Laçin, yürüyüşünü HDP Genel Merkezi önünde sonlandırdı. Üzerinde, 'HDP dağa kaçırdığın evladımı geri ver' yazılı tişört bulunan Laçin, parti binası önünde basın açıklaması yapmak isteyince HDP'liler tepki gösterdi. Polis, HDP binası önüne barikat kurarak Laçin ve HDP'liler arasına barikat kurdu. Bu sırada polisle HDP'liler arasında da zaman zaman gerginlik çıktı. Polis, partilileri yolu araç ve yaya trafiğine kapatmamaları için uyardı.

'745 gündür evlat nöbeti tutuyorum'

Mehmet Laçin, HDP Genel Merkezi önünde yaptığı açıklamada, İzmir’den yola çıktığından bu yana HDP’lilerin kendisini takip ettiğini ileri sürdü. Laçin, "745 gündür nöbetteyim. İzmir’deki nöbetimde de bunlar gelip beni hedef gösterdiler. Nöbetime engel oldular. HDP Genel Merkezi önüne geleceğimi söyledim ve şimdi buradayım. HDP Genel Merkezi önünde HDP’liler beni linç etmeye kalkmışlardır. Bu sadece benim meselem değil. Bunlar 40 senedir PKK nöbeti tutuyorlar. Ben 745 gündür evlat nöbeti tutuyorum. Biz evlatlarımızı bunlar için mi yetiştirdik? Ben bunlarla kavga etmeye gelmedim. Ben buraya bunların en üst düzey yetkilileri kimse gelsin adam gibi bana ne istediğimi sorsun. Ben de onlara kızımı PKK değil HDP’nin nasıl elimden aldığını söyleyeyim. Onlar beni ikna etsinler, desinler ki ‘Kızından haberimiz yok’ ama yalanla değil. Ben de çekeyim, gideyim evime. Ben siyasetçi değilim, siyaset yapmıyorum. Benim kızımı kim götürdüyse ben onun kapısındayım" diye konuştu.

Mehmet Laçin, açıklamasının ardından HDP Genel Merkezinin önünden ayrıldı.

HDP'den açıklama

Öte yandan dün konuyla ilgili 'Provokatörlerin çadırlarına izin vermeyeceğiz!' başlıklı bir açıklama yapan HDP, Laçin'in Deniz Poyraz cinayetinde gözcülük yaptığını ileri sürdü. açıklamanın konuyla ilgili kısmı şöyle:

'İzmir İl Binamız önünde provokatör olarak bulundurulan ve Deniz Poyraz arkadaşımızın katledilmesinde gözcülük yaptığı iddia edilen bir şahsı şimdi de Genel Merkezimiz önüne yönlendirenler daha büyük kumpaslar peşindedir

Partimize karşı saldırıları geliştiren AKP-MHP ittifakı bilmelidir ki, emniyetin desteği ile organize edilen ve Genel Merkezimiz önünde kurulması planlanan kumpas çadırına kesinlikle izin vermeyeceğiz'