Hamzaçebi'den AK Parti'den gelen açıklamalara tepki

Hamzaçebi'den AK Parti'den gelen açıklamalara tepki
CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, başkanlık sistemi konusunda Cumhurbaşkanlığı’ndan ve AKP’den gelen açıklamalara tepki gösterirken “Bu açıklamalarla Davutoğlu’nun kukla olduğu tescillenmiştir” dedi.Hamzaçebi,...

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, başkanlık sistemi konusunda Cumhurbaşkanlığı’ndan ve AKP’den gelen açıklamalara tepki gösterirken “Bu açıklamalarla Davutoğlu’nun kukla olduğu tescillenmiştir” dedi.

Hamzaçebi, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın, başkanlık sistemi üzerinde çalışma yürüttüklerini söylediğini anımsattı. Kalın’ın ardından AKP Sözcüsü Beşir Atalay’ın da “Başkanlık sistemi seçim beyannamemizin özünü oluşturacaktır” dediğini belirten Hamzaçebi, şunları kaydetti:

“Sayın Davutoğlu’na sormak lazım; saray diyor ki: ‘Biz 2015’teki seçimi başkanlık sistemi seçimi olarak alıyoruz.’ Recep Tayyip Erdoğan, tarafsızlığını bir kenara atarak meydan meydan dolaşıp başkanlık sistemine oy isteyecek, hemen AKP Sözcüsü de, ‘Evet, başkanlık sistemi bizim seçim beyannamemizin özünü oluşturacaktır’ diyor. Sayın Davutoğlu, siz meydanlarda ne için oy isteyeceksiniz? Herhalde kendinize oy istemeyeceksiniz. Sayın Erdoğan’ın başkanlık sistemi için oy isteyeceksiniz. Bu açıklamayla Sayın Davutoğlu’nun kukla olduğu ortaya çıkmıştır. İstenilen başkanlık sistemi şu: Sayın Burhan Kuzu, Amerika’daki başkanlık sistemini örnek almayacakları konusunda güzel bir cümle söylemişti: ‘Zavallı Obama...’ Başkanlık sisteminin en iyi uygulandığı yer ABD’dir. Ama Obama’nın yetkileri bizimkini kesmiyor. Obama’nın Kongre’yi feshetme yetkisi yoktur, ama Erdoğan TBMM’yi feshetme yetkisini istiyor. Erdoğan’a mahsus, Türkiye’yi diktatörlüğe taşıyacak bir model bu. Onların tasarladığı modele göre, cumhurbaşkanı, başkanlık kararnameleri ile ülkeyi yönetecek. Bu hiçbir başkanlık sisteminde yoktur. 1982 Anayasası’ndaki cumhurbaşkanlığı Kenan Evren’e özeldi, şimdi Erdoğan, kendisine özel bir cumhurbaşkanlığı istiyor. Bunun adı diktatörlük.”

‘Çiçek’in en başarılı projesi’

Hamzaçebi, TBMM’de “Çevre Dostu Meclis” projesi kapsamında bloknot haline getirilen kullanılmış kâğıtların arasında Meclis Soruşturma Komisyonu raporunun da yer almasına ilişkin soru üzerine, “Benim bloknotumda tape yok. Grup müdürümüze söyledim, ‘ben de tapeli olanlardan istiyorum’ diye. Sayın Cemil Çiçek’in bugüne kadar yaptığı en başarılı uygulama, bu konuda kendisini kutlarım. Gerçekten çevreci bir yaklaşım. Öte yandan da güzel bir sözümüz var, ‘Allah’ın sopası yok.’ Bunları sakladılar, sonuçta herkesin eline geçti” değerlendirmesinde bulundu

Etiketler :