Hamileyken hastalığı atlattı: Covid-19 sonrası organ tutulması nedeniyle hayatını kaybetti

Fitness öğretmeni Gizem Misoğlu, hamileyken korona oldu, hastalığı ilaçsız atlattıktan sonra geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. Covid-19 sonrası organ tutulması nedeniyle bebeğini birkaç gün kucağına aldıktan sonra hayatını kaybeden Misoğlu'nun ani ölümü sevenlerini yasa boğdu.

Yayınlanma:
Güncelleme: 14 Temmuz 2021 12:39
Hamileyken hastalığı atlattı: Covid-19 sonrası organ tutulması nedeniyle hayatını kaybetti

Fitness öğretmeni Gizem Misoğlu, hamileyken korona oldu, hastalığı ilaçsız atlattıktan sonra geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. 

Hamile olduğu için ilaç kullanmadan hastalığı atlatan Misoğlu'nun halsizlik ve kalp çarpıntısı şikayetleri devam etti. Kalıcı halsizlik ve çarpıntı için 'psikolojik' tespiti yapılan Misoğlu, yeni doğan bebeğini sadece birkaç gün kucağına alabildi.

Hürriyet'ten Fatma Aksu'nuın haberine göre, Gizem Misoğlu'nun 9 Haziran’da, doğuma iki ay varken bebeğin kalp atışlarının zayıfladığı tespit edildi. Apar topar hastaneye yatırılan Gizem sezaryenle Piraye’yi dünyaya getirdi. Prematüre doğan Piraye kuvöze konuldu. Bu sırada Gizem’in de şikâyetleri artmıştı. Her gittiği doktordan ‘Psikolojiktir’ denilerek geri döndürüldü. Sırtında, bacağında, kolunda ağrılar oluyor, nefes alamadığını söylüyordu. Piraye 3 hafta sonra eve geldiğinde, Gizem kızını emziremedi.

Bebeği Piraye'yi sadece birkaç gün kucağına aldı 

Gizem 6 Temmuz’da hem psikiyatri hem de göğüs hastalıkları polikliniğinden randevu aldı. Doktora gideceği saati beklerken nefesi sıkıştı, eve ambulans çağırdı. Ambulansa yürüyerek binen Gizem’in yoldayken kalbi durdu. Ambulanstaki ekip Gizem’i hastaneye götürdü. Doktorlar yaklaşık 3 saat boyunca müdahale etse de 31 yaşındaki Gizem hayatını kaybetti. Gizem’in kalp damarlarını tıkayan pıhtı nedeniyle kalp krizinden öldüğü anlaşıldı. Gizem’in sadece birkaç gün kucağına alabildiği Piraye’den ayrılması sevenlerini yasa boğdu.

'İnsan bir günde ölür mü ya?'

Gizem Misoğlu’nun eşi Emre Küçükbaycan, yaşadığı şoku ve acısını “İnsan bir günde ölür mü ya” sözleriyle dile getirirken, annesi Melahat Misoğlu da, “Ben şimdi kime yanayım. Kaybettiğim kızıma mı, annesiz kalan bebeğine mi” diye gözyaşı döktü. 

'Ben öleceğim bebeğime sen bak olur mu?'

Gizem’in annesi Melahat Misoğlu’na, “Ben öleceğim. Eğer bana bir şey olursa bebeğime sen bak olur mu?” dedi. Annesi de onun bu durumunu psikolojisinin bozuk olmasına bağladı. Eşi de aynı durumdaydı. Hepsi o kadar doktor kontrolünden sonra Gizem’in yaşadıklarının tamamen psikolojik olduğuna inanmışlardı. 

'Covid-19 sonrası organ tutulması'

Dahiliye Uzmanı Dr. Murat Akbaş, Gizem Misoğl'nun ölüm nedenini şöyle değerlendirdi:

“Hastanın ölüm şekli, tipik Covid-19 sonrası organ tutulmasını gösteriyor. Covid-19 viral bir enfeksiyondur. Hastalık sonrası kalp kaslarına, damar iç yüzeyine ve nörolojik sistem tutulumuna neden olması da bu enfeksiyonda görülebilecek komplikasyonlardır. Akciğerde kalıcı hasarlar verebilir. Hastanın herhangi bir şikâyetinin psikolojik olarak tariflenmesi, birçok hastalığın teşhisine de engel olan kesinlikle yanlış bir tariftir. Ancak organik bütün nedenler ekarte edildikten sonra, psikiyatri uzmanının koyması gereken bir teşhistir.”