halktv.com.tr gündeme getirmişti: Polis intiharlarındaki artış Meclis gündeminde

halktv.com.tr gündeme getirmişti: Polis intiharlarındaki artış Meclis gündeminde
DEVA Partisi Hukuk ve Adalet Politikalarından sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun yanıtlaması için verdiği soru önergesi verdi.

halktv.com.tr'den Hazar Dost'un haberinde, 2021'de 47 polis memurunun intihar ettiği Türkiye'yle paylaşılmıştı. 

Polis intiharlarının gün geçtikçe arttığı belirtilen haberde, kapatılan Emniyet-Sen başkanı Faruk Sezer, Polis intiharlarındaki artışa dair adım atılması gerektiğini söylerken Türkiye'de yıllık ortalama 47-50 polis intiharı gerçekleştiğini belirtmişti. Sezer ayrıca bu sayıya yılın yarısında ulaşıldığına da dikkat çekmişti. 

DEVA Partili Yeneroğlu, polis intiharlarını Meclis gündemine taşıdı. 

Yeneroğlu Meclis'te yaptığı konuşmada "Ağır çalışma şartları, amirlerin uyguladığı baskı, mobbing, tehdit ve mâli sıkıntılar nedeniyle birçok polisimiz intihar etmiştir. 05.07.2021 tarihi itibariyle 2021 yılının ilk 6 ayında 47 polis memurunun intihar ettiği medyaya yansımıştır. Polisleri intihara sevk eden sorunların çözümü için adım atılıp atılmadığı konusunda şüpheler mevcuttur. Ayrıca intihar eden polis sayıları resmi olarak paylaşılmamaktadır. Acil bir önlem planı oluşturulması ve polislerin çalışma şartlarının iyileştirilmesi zorunludur" derken Bakan Soylu'ya şu soruları yöneltti: 

1- Son 5 yılda intihar eden polis memurlarının sayısı kaçtır?

2- İntihar eden polis memurlarının intihar sebepleri araştırılmış mıdır? Araştırılmışsa polis memurlarının intihar sebepleri nelerdir? Araştırılmamışsa neden araştırılmamıştır?

3- Polis memurlarının intihar sebepleri araştırılmışsa bu sebeplerin ortadan kaldırılması için herhangi bir çalışma yapılmış mıdır?

4- Emniyet teşkilatı içerisinde üstlerin astlarına uyguladığı iddia edilen mobbing ve baskının tespiti ve bunlarla mücadele için herhangi bir çalışma yapılmış mıdır?

5- Polislere psikolojik destek sunmak üzere Polis Rehabilitasyon Merkezleri kurulacak mıdır?

6- Polislerin ve ailelerinin sosyal güvenlik hakları ve mâli açıdan desteklenmesi için herhangi bir çalışma yapılmış mıdır veya hangi çalışmalar planlanmaktadır?