2021'de 47 polis intihar etti: Polis intiharlarındaki artış sürüyor

halktv.com.tr'nin gündeme getirdiği polis intiharlarına dair gün geçtikçe daha fazla intihar haberi duyulurken, kapatılan Emniyet Sen Genel Başkanı Faruk Sezer, 2021 yılında 47 polis memurunun intihar ettiğini belirtti.

Yayınlanma:
Güncelleme: 15 Ağustos 2021 15:24
2021'de 47 polis intihar etti: Polis intiharlarındaki artış sürüyor

HAZAR DOST

Polis memurlarının intiharlarındaki artışın son 10 yılın ortalamasını, Temmuz ayında yakaladığını söyleyen kapatılan Emniyet-Sen Genel Başkanı Faruk Sezer, ''Biz sendikayı kurduğumuzda yani 2012’den bugüne kadar en çok canına kıyan polisler konusunda açıklama yaptık. Bizim birinci amacımız, bu ölümlerin nedenini, sebebini anlamak. Bizim en büyük görevimiz diyerek ölümlerin üstüne düşerken, sendikamız hakkındaki dava AYM’de bekliyor'' diye konuştu. 

Polis intiharlarındaki artışa dair adım atılması gerektiğini söyleyen Sezer, 2021 yılında 47 polisin intihar ettiğini belirtti. Sezer, Türkiye'de yıllık ortalama 47-50 polis intiharı gerçekleştiğini söylediği açıklamasında, bu sayının yılın yarısında ulaşıldığına da dikkat çekti.

Sezer, sendikaları hakkında kararın Anayasa Mahkemesi'nde bekliyor olmasına dair ise ''Emniyet-Sen olarak ilk olarak rehabilitasyon merkezi kuracağımızı söyledik. İlk iş olarak bunu yapacaktık. Bu merkezi İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerde eş zamanlı açmak istiyorduk'' dedi.

Sezer, Emniyet Genel Müdürlüğü'nün polis intiharlarına dair yaptığı açıklamanın ise 'intiharları normalleştirdiğini' söylerken '''Silah belinde ölüme yakın' diyince polislerin kendi canlarına kıymalarını kabul etmiş oluyorsun. Bu işin doğasında varmış gibi algılanıyor. EGM, yaptığı açıklamada ölümleri normalleştiriyor. Sayılarla, matematikle oynamanın faydasından çok zararının olduğunu düşünüyorum'' diye konuştu.

''Polislerin canlarına kıymasının çözülmesi için birilerinin adım atması gerekiyor'' diyen Sezer, intiharların nedenine dair ise ''Ağır çalışma şartları, amirlerin uyguladığı baskı, tehditler, borç bunların hepsi sebeptir. Sonucun ortaya çıkması için teşkilatta kararlı araştırılma yapılması gerekiyor. Bu irade tarafsız şekilde ortaya çıkmalı'' dedi.