Halk TV'nin Kanal İstanbul 'gösterisi'ni takip etmesine engel

Halk TV, Kanal İstanbul Sazlıdere Köprüsü'nün temel atmasını takip etmesini polis ve güvenlik görevlileri engelledi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 28 Haziran 2021 00:48

Halktv.com.tr muhabiri Hazar Dost, Sazlıdere Köprüsü'nün açılış törenini takip için alana gitti. Tören alanında Halk TV kimliğini gösteren muhabirimiz alana alınmadı.

Basın kartını göstermesinin ardından Cumhurbaşkanlığı korumalarının "Sizi alana alamıyoruz" dediği muhabirimiz, koruma ve polisler tarafından hızlıca alanın dışına alındı. 

Alanın dışındaki bir arsadan töreni takip eden Hazar Dost'a bir süre sonra buradan da takip edemeyeceği söylenerek daha ileri gitmesi belirtildi. 

- Neden alana almıyorsunuz?
- Geçmişte yaptıklarından...

İşinin yapılmasına engellendiğini söyleyen muhabirimiz, alana alınmama gerekçesini sorduğunda ise korumalar tarafından "Geçmişte yaptıklarındandır" yanıtı verildi.

Yaklaşık 2-3 kilometrelik alanın çeşitli yerlerinden takip etmek için ısrar eden muhabirimiz koruma ve görevliler tarafından zorla alanın çok uzak bir noktasına itildi. 

Öte yandan Erdoğan'ın projesi Kanal İstanbul'un temel atma törenine katılım sayısı düşüktü. 

Alanını içine AKP'lilerin tuttuğu servisle giden muhabirimiz araçları gözlemleme ve konuşma şansı buldu. 

Hazar Dost gözlemlerini şöyle aktardı:

İlçelerden gelen araçta AKP'lilere "Halk TV muhabiriyim" dedim ve herhangi bir tepki olumsuz tepki görmedim. Bazı AKP'liler  "İyi ki gelmişsiniz" yanıtını verdi. Gazetecilerin doğruları yazması konusunda telkinde bulunan partililer Kanal İstanbul projesinin iyi bir proje olduğunu düşündüklerini söyledi.

30 kişilik aracın içinde 4-5 kişi vardı. Tören alanına yaya olarak gidenleri de araca alan partililer, aracın kalabalık göründüğünü söyleyerek fotoğraf çekti. 

Temel töreninin çevresinde ise 50-60 servis aracı bulunuyordu. Protokol araçlarının kalabalığı ise dikkat çeken başka bir detaydı.