Göç yolundaki leylekler Hatay'ı pas geçti: Konacakları baca kalmadı

Göç yolundaki leylekler Hatay'ı pas geçti: Konacakları baca kalmadı
Yavruyken çip takılarak, kuş bilimciler tarafından takip edilmeye başlanan Leylek Jonas, 10 yıldır büyük bir sürü ile beraber göç yolculuğunu tekrarlıyor. Her sene göç yollarından biri olan Hatay'a uğrayan sürü ilk kez Hatay'da birkaç gün yerine yaklaşık 12 saat kalıp hemen Mersin'e geçti. Sürünün istese de Hatay'da konabilecekleri baca kalmadı...

2013 Almanya doğumlu olan leylek Jonas’a daha yavruyken çip takılarak, kuş bilimciler ve kuş severler tarafından takip edilmeye başlandı. Her sene haberlere konu olan Jonas'un takipçileri epey fazla. T24'te yayımlanan Gül Ü. Erbil'in yazısı, depremin göç yolundaki kuşları nasıl etkilediğini ortaya koydu.

Jonas ve beraberindeki leylek sürüsünün göç yollarından biri olan Hatay'da ilk kez birkaç gün konaklamadıklarını ortaya çıktı.

Yazıda şu ifadeler yer aldı:

"Her yıl olduğu gibi bu sene de kışı geçirdiği İsrail Berşeba’dan, tam olması gerektiği günde yani 20 Şubat’ta, diğer leyleklerle beraber yola çıktı Jonas. Daha önceki yıllarda çoğunlukla ilk durak Hatay çevresindeki sulak bir alan olurdu. Ancak bu yıl Jonas ve ekibi ilk olarak İsrail’in kuzeyinde Ürdün sınırına yakın bir yerde üç gün kadar konakladı ve 23 Şubat akşam üzeri Hatay’a doğru yola çıktı.

Kim bilir kaç yıldan sonra ilk defa Hatay’da birkaç gün yerine, yaklaşık 12 saat kalıp hemen Mersin’e geçtiler. Zaten isteseler de Hatay’da konabilecekleri baca kalmamıştı. Belki depremi ve oradaki yıkımı hissettiler ve uzun süreli konaklamadan kaçındılar belki de sıcak seyreden hava şartları bu sene göçmen kuşların yanındaydı.

Mersin’den Ankara Polatlı yakınlarına uçup orada dinlendikten sonra 26 Şubat akşama doğru Hereke yakınlarına geldiler. Sonraki durak İstanbul. Bu yazı yazılırken -27 Şubat- saat 13.30 itibari ile Jonas İstanbul’a geldi."

Etiketler :