Garo Paylan: Millet İttifakı'nın parçası olmak istemiyoruz

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Garo Paylan HalkTv'de canlı yayına bağlanarak HDP'nin 2023 yol haritası hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Millet İttifakını parçası olmak istemediklerini ifade eden Paylan; " Bizim yolumuz üçüncü yoldur" dedi.

HalkTV ekranlarında yayınlanan Şirin Payzın'la Sözüm Var programına bağlanan HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Garo Paylan, Cumhurbaşkanlığı seçiminde HDP'nin izleyeceği yol haritası açıkladı. HDP'nin sçimlerde en az yüzde 15 oy alacağını ve kilit rol oynayacağını ifade eden Paylan Millet İttifakı'yla bir görüşmelerini olmadığını dile getirdi.

Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı'nın oy oranlarının şuan yapılan anketlerde yüzde 35-40 bandında olduğunu kaydeden Paylan;
"İddia ile söylüyorum. Demokratik bir seçim olursa, biz en az yüzde 15 oy alacağız ve demokrasiye dönelim diyoruz. Bütün gücümüzü de demokrasiye dönmek için kullanacağız diyoruz. İlkelerimizi dayatmayacağız diyoruz. İlkelerimizi elbette ortaya koyacağız ancak gelin bu ilkler konusunda müzakere edelim diyoruz. Ama bu konuda herhangi bir açılım gösterilmiş durumda değil. "

Paylan sözlerini şöyle sürdürdü; "Millet İttifakı içerisinde yer almak istemiyoruz çünkü Millet İttifakı ile aramızda farklar var ama diyoruz ki Türkiye için hep beraber sorumluluk almalıyız. Türkiye bir uçuruma doğru sürükleniyor. Bu sorumluluğu hep beraber alırsak hep beraber kazanırız. Ne istiyoruz? Bir geçiş sürecini tanımlayalım istiyoruz. Bu geçiş sürecinde nasıl normalleştireceğiz ülkemizi? Nasıl özgürlük alanlarını yeniden tanımlayacağız? Açlığa, sefalete, yolsuzluğa nasıl son vereceğiz bunları konuşalım istiyoruz."