FT: Merkel Ankara'ya Baskıyı Artırıyor

FT: Merkel Ankara'ya Baskıyı Artırıyor
İngiltere’nin önde gelen gazeteleri, diplomatlara dayanarak Merkel’in Türkiye’ye “son çare” olarak geldiğini söyledi.Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Ankara ziyareti, Avrupa’da dikkatle izleniyor.İngiltere’nin önde...

İngiltere’nin önde gelen gazeteleri, diplomatlara dayanarak Merkel’in Türkiye’ye “son çare” olarak geldiğini söyledi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Ankara ziyareti, Avrupa’da dikkatle izleniyor.

İngiltere’nin önde gelen gazeteleri, diplomatlara dayanarak Merkel’in Türkiye’ye “son çare” olarak geldiğini söylerken “Merkel Ankara’ya baskıyı artırıyor” değerlendirmesini de yapıyor.

FT: MERKEL ANKARA'YA BASKIYI ARTIRIYOR

Financial Times, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Türkiye ziyaretine ilişkin "Alman lider, Avrupa'ya gelen göçmen sayısının azaltılması için Ankara'ya baskısını artırıyor" yorumunu yapıyor.

Görüşünü aktaran üst düzey bir AB diplomatının sözünden hareketle Merkel'in, Türkiye'ye, "son çare" olarak görüşmek üzere geldiğini belirten FT, "Merkel ve diğer Avrupalı liderler için Halep'ten toplu göç, Brüksel ile Ankara arasında geçen yıl anlaşılan ve Avrupa'ya gelen mültecilerin sayısını azaltmayı hedefleyen plana rağmen, daha fazla mültecinin Türkiye üzerinden Avrupa'ya yolculuk yapmaya çalışması olasılığını artırıyor” diyor. BBCTürkçe’ye göre gazete şunları da yazıyor:

"3 milyar Euro'luk yardım karşılığında AB'nin baskısı bazı değişimlere sebep olduysa da Avrupalı diplomatlar ısrarla daha fazla eylem talep ediyor. Yunanistan'a varan göçmen sayısı yüksek kalmaya devam ediyor. Bu sayı Ocak ayında 70 bindi. AB'den üst düzey bir diplomat, 'bu, şansölye için, Türkiye'yi planla ilgili daha ciddi olmak için zorlaması adına son bir çaba. Bazı olumlu adımlar attılar ama rakamlar hala yüksek. Bu, tek turnusol sınavı."

GUARDIAN: TÜRKİYE SINIRI AÇMA YÖNÜNDEKİ BASKIYA DİRENİYOR

Halep kaynaklı göçe ve Merkel'in ziyaretine sayfalarında geniş yer ayıran gazetelerden Guardian, Orta Doğu editörü Ian Black'in imzasını taşıyan haberinde, "Türkiye'nin sınırını Halep'ten kaçan Suriyelilere açma yönündeki baskılara direndiğini" öne sürüyor.

INDEPENDENT: MERKEL'İN ZİYARETİ KARMAŞIKLAŞTI

Independent gazetesi haberinde ise, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'un Türkiye'nin göçmen kabulünde kapasitesinin sonuna geldiği yönündeki açıklamasına işaret ettiği haberinde Halep’ten kaçan insanların bölgedeki perişanlığa ilişkin anlattıklarını aktardıktan sonra Merkel'in ziyaretinde Türkiye'ye, Yunanistan'a kaçak göçmen geçişlerini durdurmada daha etkin olma çağrısını yapmasının beklendiğini ancak Halep merkezli göç dalgasının ziyareti karmaşıklaştırdığını yazıyor .

ANKA