Halk TV Canlı Yayın
Evet bunu da gördük! AKP liseye temsilci atadı
Çanakkale'nin Lapseki ilçesinde, AKP İlçe Gençlik Kolları Başkanlığı tarafından bir liseye okul temsilcisi ataması yapıldı. Duruma İlçe Milli Eğitim Müdürü bile isyan etti.

Sözcü'den Mehmet Andaç'ın haberine göre, AKP Lapseki Gençlik Kolları Başkanlığı tarafından, ilçede eğitim vermekte olan Hüseyin Akif Terzioğlu Anadolu Lisesi’ne okul temsilcisi ataması yapıldı.

Atamayı Gençlik Kolları Başkanı Burhan Kaya sosyal medya hesabından paylaştı. Kaya konuya ilişkin yaptığı paylaşımında, “Hüseyin Akif Terzioğlu Anadolu lisesi Ak Parti okul temsilciliği görevine A.Ç. atanmıştır. Hayırlı uğurlu olsun.” ifadesini kullandı.

[caption id="attachment_342529" align="alignleft" width="600"] Lapseki İlçe Milli Eğitim Müdürü Ferhat Yılmaz[/caption]

“BİR PARTİNİN LİSELERE ÖĞRENCİ ATAMASI SÖZ KONUSU OLAMAZ”

Konu ile Sözcü’ye konuşan Lapseki İlçe Milli Eğitim Müdürü Ferhat Yılmaz ise konudan haberlerinin olmadığını söyledi.

Müdür Yılmaz “Lapseki Ak Parti, herhangi bir alanda veya başka bir parti her hangi bir alanda liselere resmi bir öğrenci ataması veya bu konuda bizimle irtibata geçmesi söz konusu olamaz. Böyle durum söz konusu ise bizim bir bilgimiz yok. Hiç bir siyasi partinin bizim liselerimizde veya okullarımızda herhangi bir atama, görevlendirme vs. yapması söz konusu değil. Böyle bir şey varsa da neye göre yapmışlar bilgimiz yok.” dedi.

[caption id="attachment_342530" align="alignnone" width="624"] Eğitim-iş Çanakkale Şube Başkanı Ahmet Mantaş[/caption]

“YAPILAN ŞEY YASAL DEĞİLDİR”

Eğitim-iş Çanakkale Şube Başkanı Ahmet Mantaş’da böyle bir durumun yasal olmadığını söyledi. Mantaş, kişinin okuldan uzaklaştırma cezası alması gerektiğini vurgulayarak şunları söyledi:

“Böyle bir şey yasal değil. 18 yaşını doldurmuş kişiler derneklere, partilere her ne kadar üye olabilirse de, eğer orta öğretim kurumunda okuyorsa bir kişi ilgili orta öğretim yönetmeliği 164’ncü maddesi bu konu ile ilgili net. Bu okuldan uzaklaştırma ile ilgili sonuç gerektirir. Bu yapılan şey yasal değildir.”

İŞTE O MADDE

Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nin 164. maddesi 3. fıkrasında, okul değiştirme cezasını gerektiren fiil ve davranışların arasında konu ile alakalı olarak şu ifade yer almakta:

“Siyasi partilere, bu partilere bağlı yan kuruluşlara, derneklere, sendikalara ve benzeri kuruluşlara üye olmak, üye kaydetmek, para toplamak ve bağışta bulunmaya zorlamak”