Esad: Suriye'de olanlardan bizzat Erdoğan sorumlu

Esad: Suriye'de olanlardan bizzat Erdoğan sorumlu
cumhuriyet.com.tr - Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı IŞİD'i desteklemekle suçladı, "Olanlardan bizzat o sorumludur" dedi.Amerikan dış politika dergisi Foreign Affairs'e konuşan Esad, "Erdoğan,...

cumhuriyet.com.tr - Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı IŞİD'i desteklemekle suçladı, "Olanlardan bizzat o sorumludur" dedi.

Amerikan dış politika dergisi Foreign Affairs'e konuşan Esad, "Erdoğan, El Kaide'nin tabanını oluşturan Müslüman Kardeşler ideolojisine bağlıdır" diye konuştu ve ABD'nin Türkiye'ye baskı yapmasını istedi.

Esad'ın mülakatından bazı bölümler şöyle:

Foreign Affairs: ABD'nin IŞİD'le mücadelede daha aktif olmasını mı istiyorsunuz?

Beşar Esad: Mesele sadece askeri açıdan daha fazla aktif olmak değil. Çünkü bu sadece askeri bir mesele değil. Siyasi bir mesele. ABD'nin Türkleri ne kadar etkilemek istediğiyle ilgili. Çünkü teröristler hava saldırılarına bu kadar uzun süre dayanabiliyorlarsa, Türkler onlara silah ve para gönderiyor demektir. ABD, El Kaide'ye desteğini kesmesi için Türkiye'ye baskı yaptı mı? Hayır yapmadı. Bu yüzden mesele sadece askeri değil. Bu birincisi. İkincisi askeri açıdan daha fazla aktif olmaktan söz ediliyorsa - Amerikalı yetkililer bunu açıkça kabul ediyor- asker göndermeden somut olarak bir şey elde edemezler. Askeriniz olmazsa, kime güveneceksiniz?

Foreign Affairs: Yani Amerika'nın daha fazla ne yapmasını istiyorsunuz? Türkiye'ye daha fazla baskıdan söz ettiniz.

Beşar Esad: İsyancıları desteklememeleri için Türkiye'ye baskı, Suudi Arabistan'a baskı, Katar'a baskı. İkincisi bu tür saldırıları gerçekleştirebilmesi için hükümetimizden izin isteyerek Suriye'yle yasal işbirliği yapması. Bunu yapmadılar ve şu anki saldırıları yasa dışı.

'Türkiye'nin desteği olmasa isyancıları yenmek mesele değil'

Foreign Affairs: İsyancıları askeri açıdan sonunda yenebileceğinizi düşünüyor musunuz?

Beşar Esad: Dış destekleri olmazsa, mühimmat yardımı olmazsa ve Suriye içinde saflarına yeni teröristler katmazlarsa onları yenmek sorun değil. Bugün bile askeri açıdan bir sorunumuz yok. Ama sorun sürekli yardım almaları. Özellikle de Türkiye'den.

Foreign Affairs: En fazla kaygı duyduğunuz komşunuz Türkiye öyle mi?

Beşar Esad: Kesinlikle. Lojistik olarak, teröristler Suudi Arabistan ve Katar'dan mali destek alıyorlar. Ama Türkiye üzerinden.

Foreign Affairs: Bizzat Erdoğan'ı mı suçluyorsunuz? Bir zamanlar onunla ilişkileriniz oldukça iyiydi.

Beşar Esad: Evet. Çünkü o El Kaide'nin tabanını oluşturan Müslüman Kardeşler ideolojisine bağlıdır. Müslüman Kardeşler, 20'inci yüzyılın başlarında şiddet içeren siyasi İslam'ı özendiren ilk siyasi İslami örgüttür. O (Erdoğan), sıkı sıkıya buna bağlıdır ve bu değerlere inanmaktadır. Fanatiktir ve bu yüzden hâlâ IŞİD'i desteklemektedir. Olanlardan bizzat sorumludur.