Erdoğan'dan Münbiç'teki saldırıya ilişkin açıklama

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kolinda Grabar Kitaroviç ile ortak açıklama yaptı

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
Erdoğan'dan Münbiç'teki saldırıya ilişkin açıklama

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kolinda Grabar Kitaroviç ile ortak açıklama yaptı. Erdoğan, Münbiç'te ABD askerlerine düzenlenen saldırıyla ilgili olarak, "ABD'nin çekilme kararını etkileme anlamına gelebilir" dedi.

Erdoğan, Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kolinda Grabar Kitaroviç ile ortak açıklamalarda bulundu.

Erdoğan, Münbiç'te bugün IŞİD tarafından ABD askerlerine düzenlenen saldırıyla ilgili olarak, "ABD'nin çekilme kararını etkileme anlamına gelebilir" ifadelerini kullandı.

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

- (YPG'ye verilen silahlar) Trump ile görüşmemizde bu konu gündeme gelmedi. Trump'la yaptığımız görüşme ağırlıklı olarak bölgeden buradaki ABD askerlerinin çekilmesi, bu çekilme esnasında neler yapabiliriz. Diğer konu da 20 mil güvenli bölge konusu. Bu konuda da Türkiye olarak biz güvenli bölge ile ilgili üzerimize düşen her türlü görevi yapmaya hazır olduğumuzu belirttik.

(Türkiye'nin AB üyeliği) Ülkelerimizi yakından ilgilendiren bölgesel ve uluslararası sorunda aynı hassasiyetleri paylaştığımızı ifade etmek isterim. Hırvatistan, Türkiye'nin AB üyeliğinin en büyük destekçisidir.

(Brexit) süreci yakından izliyoruz. Brexit ihtimali karşısında Birleşik Krallık ile ticari, ekonomik ilişkilerimizin etkilenmemesi için görüşmelerimiz sürüyor. Vatandaşlarımızın Türkiye-Avrupa Birliği ortaklık hukukundan kaynaklanan haklarını koruyacak önlemlerin alınması için de muhataplarımızla temas halindeyiz.

-(Münbiç'te ABD askerlerine saldırı) ABD'nin çekilme kararını etkileme anlamına gelebilir. Bize gelen bilgi 5'i ABD askeri 20 ölü var.