Erdoğan'dan Flaş Tahliye Yorumu!

Erdoğan'dan Flaş Tahliye Yorumu!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Afrika gezisi öncesi Anayasa Mahkemesi'nin Can Dündar ve Erdem Gül kararıyla ilgili soruyu "Ben Anaysa Mahkemesi'nin vermiş olduğu karara sadece sessiz kalırım, o kadar. Ama onu kabul etmek durumunda...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Afrika gezisi öncesi Anayasa Mahkemesi'nin Can Dündar ve Erdem Gül kararıyla ilgili soruyu "Ben Anaysa Mahkemesi'nin vermiş olduğu karara sadece sessiz kalırım, o kadar. Ama onu kabul etmek durumunda değilim. Verdiği karara uymuyorum saygı da duymuyorum" şeklinde yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Batı Afrika ziyareti öncesi Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'nde açıklama yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yapacağı ziyareti hakkında bilgi verdikten sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül'ün tahliye edilmesi konusundaki soruya Erdoğan, "her şeyden önce şu ana kadar dikkat ederseniz herhangi bir açıklamada bulunmadım ve bu konuyla ilgili de konuşmadım. Bu olayın ifade özgürlüğü ile yakından uzaktan alakası yoktur. Bu bir casusluk davasıdır. Biz bakar kör olmak durumunda değiliz. Bazı gerçekleri açık net görmeliyiz. Bana göre medyanın sınırsız özgürlüğü olamaz. Dünyanın hiçbir yerinde de medyaya sınırsız özgürlük yoktur. Bu haberlerde Bu ülkenin Başbakanı'na, bugünkü göreviyle Cumhurbaşkanı'na her türlü saldırı vardır. Basın mensubu yazılı görsel kalkacak Cumhurbaşkanı'na, Başbakan'a istediği gibi saldıracak, istediği gibi iftira oyunlarının içerisine girecek ve biz buna seyirci kalacağız. Böyle bir şey söz konusu olamaz. Anayasa Mahkemesi bu şekilde bir karar vermiş olabilir. Ben Anaysa Mahkemesi'nin vermiş olduğu karara sadece sessiz kalırım, o kadar. Ama onu kabul etmek durumunda değilim. Verdiği karara uymuyorum saygı da duymuyorum. Çünkü ortada bir gerçek var. Bakın bu bir beraat kararı değildir. Bu bir tahliye kararıdır. aslında onlarla ilgili kararı veren mahkeme kararında direnebilirdi. Kararında direnmiş olsaydı bu bireysel başvuru veya Anayasa mahkemesinin vermiş olduğu karar boşa çıkacak veyahut tahliye olmuş bu kişiler AHİM'e gidecekti. AHİM'e gittikleri zaman da oradan alacakları netice bellidir.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN SURİYE'DEKİ ATEŞKES AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Batı Afrika ziyareti öncesi Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'nde açıklama yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yapacağı ziyareti hakkında bilgi verdikten sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Suriye'deki ateşkes ile ilgili sorulan bir soruya

'Aslında bu ateşkes kısmen şu anda uyulan bir karar durumunda ve ateşkesin uyugulandığı bölge ne kadardır diye baktığımızda öyle zannediyorum ki Suriye'nin 3'te 1'inde şu anda bir ateşkes uygulaması söz konusu. Tamamında böyle birşey söz konusu değil. Nitekim dün gece mesela Tel Abyad'da çok ciddi DAİŞ'in saldırısı oldu. Bu saldırıda aldığım bilgiler yüzde 70'ini Tel Abyad'ın yeniden ele geçirdiler ve DAİŞ'in bu ele geçirmesi üzerine koalison güçleri hava saldırısı düzenledi. Bu sadece orada olan olaylar değil. Aynı şekilde Suriye'nin diğer bölgelerinde de maalesef ateşkes yapılmış değil. Orada da bu tür saldırılar devam ediyor. 3'te 2'si çok çok hareketli bir konumda. Temenni ederiz ki bugün yarın bu ateşkes sağlanmış olur ve Suriye'ye sükun gelmiş olur. Fakat doğrusu bu sağlanabilirse Cenevre süreci yeniden bir canlılık kazanabilir. Aksi takdirde tabi bizim güven noktasındaki atacağımız adımları da bu sarsar ve sarsıyor. Ama bu bölünme ile ilgili endişeler herkeste var. Bu aynı şekilde bizde de var. Niye? Çünkü PYD ve YPG'nin kuzeyde sağlamak istediği koridoru birileri destekliyor. Bu destekleyenlerin kimler olduğunu sizler de biliyorsunuz bizler de takip ediyoruz. Ama biz Türkiye olarak Suriye'nin kuzeyinde böyle bir koridorun oluşmasına imkan veremeyeceğimizi daha önce söyledik. Ve bu konuda da üzerimize düşen neyse bunu yapacağımızı da söyledik. Çünkü orada oluşacak böyle bir terörist örgütlerin koridoru bizim için her an sıkıntıdır. Bir tehlikedir. Buna fırsat veremeyeceğimizi tüm dostlarımıza söyledik. Özellikle koalisyon güçleriyle bunu paylaştık, paylaşmaya devam edeceğiz. Şimdi dedikodusu olan şeylere baktığınız zaman 3'te 1'in bir bölümünü de kim oluşturacak DAİŞ. Bunu, şu anda bu görüşmelerde rol alan ülkeler kabul edebilecek mi? Eğer kabul ederlerse onlar da teröre destek vermeleri açısından çok ciddi bir sorumluluğun altına gireceklerdir. Batıya gittiğimiz zaman Lazkiye kuzeyindeki ve güneyindeki daha önce söylediğim gibi oluşturulmak istenen bir butik devlet anlayışı var. Ve bu butik devleti de kimlerin kimler için kurmak istediğini bunu da yine daha önce de söylemiştim. Böyle bir gayretin içindeler. Fakat bu gayretler inşallah gerçekleşmeyecek diye düşünüyorum' yanıtını verdi.

Bu video Adobe Flash Player'ın son sürümünü gerektirmektedir.

Adobe Flash Player'ın son sürümünü indirin.