Erdoğan'dan 8 günde 3 farklı 'Ayasofya' açıklaması!

Yeni Zelanda'da iki camiye düzenlenen saldırının ardından gündeme gelen Ayasofya hakkında Erdoğan 8 günde 3 farklı açıklamada bulundu.

Yeni Zelanda'da iki camiye düzenlenen saldırının ardından gündeme gelen Ayasofya hakkında AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarda bulundu.

Dün katıldığı canlı yayında Erdoğan, Ayasofya'nın müze statüsünden cami statüsüne alınabileceğini söyledi. 

Ancak Erdoğan bir hafta önce yaptığı açılamada Ayasofya'nın camiye dönüştürülmesi hakkındaki taleplere 'bunlar da tahriktir' açıklamasında bulunmuştu. 

Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ücretsiz olup olmayacağına ilişkin soruya şöyle cevap verdi:

"O, anormal bir teklif değil. Olabilir. Olmayacak bir şey değil, rahatlıkla olabilir. Hatta hatta bunun üzerinde öyle dururuz ki bunun (adını) müze değil, artık Ayasofya Cami olarak koyarız. Nasıl Sultanahmet Camisi'ne turistler geliyorlar, herhangi bir ödeme yapıyorlar mı? Ziyaretini Sultanahmet Camisi'nde, Süleymaniye Camisi'nde, Fatih Camisi'nde yapıyor. Aynı şeyi Ayasofya'da da yapar. Müze statüsünden çıkar. Zaten daha sonradan buraya böyle bir statü verildi. Bu da yine CHP zihniyetinin bir adımıdır. CHP zihniyetinin attığı bu adımı değiştiririz."

'Önce Sultanahmet’i bir doldurun, sonra ona bakarız'

Erdoğan, 16 Mart Cumartesi Tekirdağ'da düzenlenen mitingde “Ayasofya’nın ibadete açılması” çağrısı yapan bir vatandaşa yanıt vermiş ve şöyle konuşmuştu: 

“Önce Sultanahmet’i bir doldurun, sonra ona bakarız. Büyük Çamlıca Camii’ni yaptık. Dört, beş tane Ayasofya eder. O kadar büyük. 60 bin kapasiteli.

Mesele o değil, bu işin bir siyasi boyutu var. Yan tarafta Sultanahmet’i doldurmayacaksın, Ayasofya’yı dolduralım diyeceksin. Bu oyunlara gelmeyelim. Bunların hepsi tezgah. Biz neyin ne zaman yapılacağını çok iyi biliyoruz.”

'Bu oyuna gelecek kadar istikametimi kaybetmedim'

18 Mart Pazartesi akşamı ise yine bir canlı yayında Ayasofya hakkında açıklamalarda bulunan Erdoğan, 'camiye dönüştürülmesi' hakkında 'bunlar da bir tahriktir' diyerek şöyle konuşmuştu: 

"Tahrik unsurlarını bozalım diye açıklamasını yapmak durumunda kaldım. Orada mesela bir sergi yapıldı, orada Kur'an tilaveti de yaptık. Belli bir bölümünde şu anda namaz da kılınıyor. Bunları da aşmak bizim için sorun değil aşarız ama getirisi, götürüsü nedir? Bunu da burada açıklamam doğru olmaz. Bunun bir götürüsü var. O, bizim için faturası çok daha ağırdır. Unutmayalım dünyanın çok çeşit ülkelerinde bizim binlerce camimiz var. Acaba bunu söyleyenler, bu camilerin başına ne gelir, bunu düşünüyor mu? Şu anda kundaklama hareketleri, bir çok şeyler yapılıyor. Bunları düşünmeden, bunların hesabını yapmadan söylüyorlar. Kusura bakmasınlar bunlar dünyayı tanımıyorlar, muhataplarını bilmiyorlar. Ben bir siyasi lider olarak bu oyuna gelecek kadar istikametimi kaybetmedim. İslam dünyasının yükünü çekiyoruz. 'Nerede, ne oluyor, ne olabilir?' Bunların hepsini düşünmek zorundayız. Onun için hassas olacağız, dikkatli olacağız."

İlgili Haberler
Etiketler :