Erdoğan'a maaş zammı tepkilerine Ünal'dan yanıt: Kendi talebi değil

AKP Sözcüsü Mahir Ünal, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın maaşına yapılan zamma muhalefet cephesinden gelen tepkilere yanıt verdi. Ünal, "Konu Cumhurbaşkanımızın ödeneğinin artırılması değil. Cumhurbaşkanımızın böyle bir talebi olmadı" dedi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 23 Haziran 2022 15:43

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın maaşına ek bütçede zam getirilmesininin talep edilmesi hakkında AKP Grup Başkanvekili Mahir Ünal açıklamalarda bulundu. Muhalafete tepki gösteren Ünal, "Konu Cumhurbaşkanımızın ödeneğinin artırılması değil. Cumhurbaşkanımızın böyle bir talebi olmadı. Emekli maaşlarının endeksli olmasından dolayı, eski Cumhurbaşkanları, milletvekillerinin emekli maaşlarına yansıtılmak zorunda kalındı" dedi.

"2020 yılında Cumhurbaşkanımıza yüzde 7, 2021 yılında yüzde 14,7 şimdi de sayın Cumhurbaşkanımız ödeneğiyle ilgili artış talep etmedi" diyen Ünal, milletvekillerinin, eski başbakanların, bunların emekli maaşının Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın maaşına endeksli olduğunu söyledi ve emekli maaşlarında herhangi bir artışın olmamasına neden olduğunu ifade etti.

'Kendi talebi değil'

Konunun Erdoğan'ın maaşının artırılması olmadığını söyleyen Ünal, Erdoğan'ın böyle bir talebi olmadığını belirterek "Emekli maaşlarının endeksli olmasından dolayı, eski Cumhurbaşkanları, milletvekillerinin emekli maaşlarına yansıtılmak zorunda kalındı" ifadelerini kullandı.

'Cumhurbaşkanımız kendisini düşünüyor gibi bir algı oluşturuyorlar'

Muhalefete yüklenen Ünal şu açıklamaları yaptı:

"Kılıçdaroğlu açıklasın kendi maaşında ne kadar artış olmuş. Neden Cumhurbaşkanımız kendisini düşünüyor gibi bir algı oluşturuyorlar. Art niyetli ve çirkin bir açıklama. Bunu kendileri de biliyor. İYİ Partili, CHP'liler ile bu konu konuşuldu.

'Emekli maaşlarını Cumhurbaşkanımızın bütçesine endeksli olmaktan çıkaralım'

Emekli olmuş, eski milletvekilleri, buraya geldiler ve bu konuda ortaya çıkacak mağduriyetten dolayı duydukları rahatsızlıkları dile getirdiler. Emekli maaşlarını Cumhurbaşkanımızın bütçesine endeksli olmaktan çıkaralım. Buyursunlar, buradan çağrı yapıyorum.

Sayın Cumhurbaşkanımızın herhangi bir talebi olmadığı halde 3 bin milletvekili ve ailelerinde ortaya çıkacak mağduriyet nedeniyle artışa onay verdi.

Milletvekili emekli maaşlarını, Cumhurbaşkanı ödeneğine endeksli olmaktan bunu çıkaralım demiştik. Buyursunlar, bunu Cumhurbaşkanı'nın ödeneğine endeksli olmaktan çıkaralım."

KAYNAK: Anadolu Ajansı