Erdoğan vatandaştan yine sabır istedi

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, İstanbul'da 41 Ayda 41 Eser Toplu Açılış Töreni'nde konuştu. Erdoğan ekonomideki gidişata ilişkin "Milletimden biraz daha sabır ve verdiğimiz mücadeleye daha güçlü destek bekliyorum" dedi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, İstanbul'da 41 Ayda 41 Eser Toplu Açılış Töreni'ne katıldı. Dolmabahçe'de yapılacak toplantıya değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Dünyaya müjdeyi vereceğiz" dedi.

Erdoğan, "Milletimden biraz daha sabır ve verdiğimiz mücadeleye daha güçlü destek bekliyorum" diyerek vatandaştan sabır istedi.

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle:

'Bay Kemal musluk açma töreni yapıyor'

Bay Kemal musluk açma töreni yapıyor. Bizler de görüyorsunuz işte bu tür eserlerle sizlerle beraber oluyoruz. Tabii bu öyle herkese nasip olacak bir paye, bir şeref değildir. Bunun için emek vermek, vakit vermek, kendini şehrine ve insanlara adamak gerekiyor. Bizim nazarımızda belediye başkanlığı işte bu anlayışla yapılacak bir meseledir.

'İstanbul ihanet edenleri tarihe gömmeyi çok iyi bilir'

Bu işi ajandasındaki diğer konulardan arta kalan vakitlerde icra edilecek bir hobi olarak görenlerin takdirini sizlere bırakıyoruz. İstanbul kendine hizmet edenleri baş tacı yapmayı bildiği gibi ihmâl ve ihanet edenleri tarihe gömmeyi çok iyi bilir. Rabbim bizleri İstanbul'a ve ülkeye hizmetkâr olanlardan eylesin.

'Türkiye vatandaşlarını en iyi şekilde korudu'

Kardeşlerim! Dünyamız salgınla başlayıp savaşla süren; enerji ve gıda kriziyle tırmanan, iklim değişikliği gibi tehditlerle dallanıp budaklanan bir dönemden geçiyor. Türkiye sıkıntılı bu dönemin her aşamasında kendi vatandaşlarını en iyi şekilde korudu. Bununla kalmayıp yeni küresel yönetim ve ekonomik sistemin lider ülkeleri arasında yer alma hedefimize doğru adım adım ilerlemeyi sürdürüyoruz. Kardeşlerim! Elbette yaşanan her sıkıntının üstesinden gelirken ödediğimiz bedeller de var.

Tahıl sevkiyatı

Kardeşlerim! Biraz sonra Dolmabahçe'deki Başkanlık Köşkü'nde inşallah Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin de katılımıyla Rusya- Ukrayna temsilcilerinin katılımıyla birlikte tarım koridoruyla alakalı, hububat meselesiyle alakalı sıkıntıları aşarak imzalar atılacak ve bu imzalarla birlikte dünyaya müjdeyi vereceğiz.

Bir yandan dünyadaki gelişmeleri ülkemiz lehine çevirmeye uğraşırken diğer yandan vatandaşlarımızı enflasyona ezdirmeyecek tedbirleri aldık, alıyoruz. Asgari ücretten memur ve emekli maaşlarına kadar her kesimin gelirlerinde yaptığımız artışlarla insanlarımızın omuzlarına binen hayat pahalılığı yükünü azaltıyoruz. Bir kısmı piyasalardaki tedirginlikten bir kısmı da fırsatçılıktan kaynaklanan dengesiz fiyatlamalar yavaş yavaş durulmaya, yerli yerine oturmaya başladı.

'Bugünkü sıkıntıları yine biz çözeceğiz'

Hükümet olarak ülke ekonomisine zarar verme pahasına günlük kazanç peşinde koşanları yakından takip ediyoruz. Milletimizin geleceğine balta vuran bu gözü doymazların hesaplarını ellerine tutuşturmakta kararlıyız.

Türkiye'yi son 20 yılda nasıl her badireden çıkarmış, asırlık hizmetlerle buluşturmuşsak inşallah bugünkü sıkıntıları da yine biz çözeceğiz. Milletimden biraz daha sabır ve verdiğimiz mücadeleye daha güçlü destek bekliyorum. Bizim en büyük aşkımız, en büyük gururumuz olan İstanbul, bu büyük mücadelemizde de hep yanımızda olacağından şüphe duymuyorum.

Değerli kardeşlerim! Milletlerin tarihlerinde semboller önemlidir. Eyüp Sultan da maddi ve manevi tüm değerleriyle İstanbul'un en önemli sembollerinden biridir. Adını peygamberimizi evinde misafir etme şerefine erişmiş, son nefesini İstanbul'un fethi yolunda vermiş Eyüp Sultan hazretlerinden alan bu ilçemizin gönlümüzdeki yeri bambaşkadır.

Eyüp Sultan Camii asılarca tahta çıkan Osmanlı Hükümdarlarının kılıç kuşanma merasimlerine ev sahipliği yapmıştır. İstanbul'a gelen herkes önce buraya gelip duasını yaptıktan sonra işine gücüne bakmıştır. Bunun için de Fatih'in ve hocası Akşemsettin Efendi'nin bir armağanı olan Eyüp Sultan'a hangi hizmeti getirsek, hangi yatırımı yapsak şükranlarımızı ifade edemeyiz.

'Fatih'in emanetine sahip çıktık'

Milletimizin çağ açıp çağ kapattığı bir zaferi olan İstanbul'un Fethi'nin bir diğer sembolü Ayasofya'yı da cami olarak yeniden ibadete açarak Fatih'in emanetine tekrar sahip çıktık.

Bitmedi! Çamlıca tepesine inşa ettiğimiz camiimiz de İstanbul'daki ecdat yadigârı tüm ibadethaneleri selamlayan bir 21. Yüzyıl şahikası olarak tarihteki yerini almıştır.

Bayramda da sabır istemişti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kurban Bayramı mesajında ,"Milletimden hayata geçirdiğimiz programlara daha güçlü destek ve biraz daha sabır talep ediyorum" demişti.