Erdoğan "temizleyeceğiz" demişti! O salıncaklar sökülüyor...

Erdoğan "temizleyeceğiz" demişti! O salıncaklar sökülüyor...
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Rize ziyaretinde "O acayip şeyleri temizleyeceğiz" diyerek, tepki gösterdiği ünlü turizm merkezi Ayder Yaylası'ndaki salıncakların sökümüne başlandı.

Çamlıhemşin ilçesinde, 1987 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile ‘turizm merkezi’ ilan edilen Ayder Yaylası, 1994’te milli park, 1998’de ise doğal sit alanı ilan edilerek, korumaya alındı. İmar planları hazırlanamayınca yapılaşmanın arttığı yaylanın doğal güzelliği bozuldu. Kentsel dönüşüm projesi uygulanacak yaylada şimdi de sayıları her geçen gün artan salıncaklar, oluşturduğu görüntü kirliliğiyle tartışılıyor.

BAKAN KURUM TALİMAT VERMİŞTİ

Geçen ay yaylayı ziyaret eden Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, salıncakların kaldırılması için talimat vermişti. Salıncaklardan yaylada yer kalmayınca Rize Valiliği de harekete geçildi. Valilikten salıncakların kaldırılması için sahiplerine uyarı gönderildi. Salıncak sahiplerine, 1 Eylül’e kadar süre verildiği, yaylanın orta alanının kamulaştırılması için de çalışma başlatıldığı belirtildi. Kamulaştırılacak yaylanın ortak alanında yapı yapılamayacağı, salıncakların da kurulamayacağı bildirildi.

SALINCAKLARINI SÖKTÜ

Kaldırılması için verilen sürenin dolmasına bir gün kala Turizmci Erdal Sarı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bölge ziyaretinde “O acayip şeyleri temizleyeceğiz” diyerek, tepki gösterdiği yayladaki salıncaklarını söktürüp, demirlerini de bölgeden kaldırdı. Erdal Sarı, “İnşallah devletimiz bize uygun bir yer gösterir. Fırsat vererek bunu da ruhsatlandırır. Biz burada çevre kirliğini ortadan kaldırmak için diğer arkadaşlara öncü olmak istedik. Tebligatlar doğrultusunda onlar kaldırmadan biz bu salıncakları buradan kaldırıyoruz” dedi.


 

Etiketler :