Erdoğan, Somali Cumhurbaşkanı ile Beştepe'de görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud ile anlaşmaların imza töreni ve ortak basın toplantısına katıldı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Türkiye'ye resmi ziyarette bulunan Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud'u resmi törenle karşılamasının ardından baş başa görüştü. Taraflar, görüşmenin ve imza töreni ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Erdoğan burada yaptığı konuşmada, Somali'ye her alanda destek verdiklerini ifade ederek, "Destek vermeye de devam ediyoruz" dedi.

Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları şöyle:

 • Türkiye, Somali halkının yanında olmaya devam edecektir
 • Son 10 yılda Somali'ye yaptığımız yardımların tutarı 1 milyar doları aştı. Bugün Somali'nin birçok alanda gelişme gösterdiğini görmekten memnuniyet duyuyorum.
 • Önümüzdeki dönemde kıymetli kardeşimin liderliğinde görev alacak hükümete şimdiden başarılar diliyorum.
 • Sayın Cumhurbaşkanı ile yaptığımız görüşmelerde Türkiye-Somali ilişkilerini ele aldık.
 • Somali'de hükümetin kurulmasının ardından hızla gerekli adımların atılması konusunda mutabık kaldık. Görüşmelerimizde ayrıca bölgesel meseleleri de ele alarak Somali'nin istikrarının tüm Afrika için taşıdığı öneme vurgu yaptık. 1000 özel harekat polisine eğitim verdik.
 • Türkiye olarak Somali'nin terörle mücadelesine katkımızı buradan söylüyorum. Türkiye olarak kazan-kazan temelinde Afrika'daki kardeşlerimizle ilişkimizi artırmaya gayret ediyoruz.
 • Kıymetli kardeşim Şeyh Mahmud'a ve heyetine ziyareti için teşekkür ediyorum.

Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud'un açıklamaları:

 • Bugün sizinle birlikte burada kardeş ülke Türkiye'nin başkentinde bulunmaktan dolayı büyük bir şeref duyuyorum.
 • Kardeşim Cumhurbaşkanı Erdoğan ile de paylaştığım gibi Somali devleti ve halkı Türk halkının yanımızda duran gerçek bir dost olarak görmektedir.
 • İnsanların kabiliyetlerinin geliştirilmesi, sağlık ve eğitim gibi yatırımlar başta olmak üzere bize verdikleri desteklerden dolayı memnuniyet duyuyoruz.
 • Covid-19 ile mücadelemizde Türkiye'nin bize verdiği mücadeleden dolayı teşekkür etmek isterim.
 • Kuraklıkla mücadelemize öncülük etmesi için bir özel temsilci atadım. Kuraklığın neden olduğu insani durum Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmemizde ele aldığımız konulardan biriydi. Bu vesileyle tekrar Türk kardeşlerimize bu konuda destek vermeleri için çağrıda bulunmak istiyorum, daha önce de olduğu gibi.
 • Dayanışmanız ve desteğiniz Somalili insanların hayatlarının kurtarılmasına neden olacak ve hiçbir zaman unutulmayacaktır.

Remi törenle karşıladı

somali-3.png

Somali Cumhurbaşkanı Mahmud'un bulunduğu makam aracını Beştepe önündeki caddede karşılayan süvariler, araca protokol kapısına kadar eşlik etti. Erdoğan, Mahmud'u Beştepe'nin ana giriş kapısında karşıladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Somali Cumhurbaşkanı Mahmud'un tören alanındaki yerlerini almalarının ardından 21 pare top atışı eşliğinde iki ülke milli marşları çalındı. Mahmud, Muhafız Alayı Tören Kıtası'nı "Merhaba asker" diyerek selamladı. Törende, tarihte kurulan 16 Türk devletini temsil eden bayraklar ve askerler de yer aldı.

İki ülke heyetlerinin takdimi sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Somali Cumhurbaşkanı Mahmud, merdivenlerde Türkiye ve Somali bayrakları önünde gazetecilere poz verdi.

Kaynak:AA