Haber Giriş: | Haber Güncelleme: 18.05.2020 12:55

Erdoğan "PKK" benzetmesi yaptı, serbest bırakılan CHP'li başkan tutuklandı!

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın "PKK" benzetmesi üzerine, CHP Yüreğir Gençlik Kolları Başkanı Eren Yıldırım tutuklandı.

Daha önce serbest bırakılan Yıldırım'ın ifadesinde “Kardeşime silah doğrulttu. Aramızda itiş kakış oldu” ifadesi "tevili ikrar olarak" değerlendirdi.

Adana'da, Yüreğir Kaymakamlığı'na bağlı Vefa Sosyal Destek Grubu ekiplerine kimlik sorduğu için yaşanan tartışma sonucu ailesiyle gözaltına alınıp, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan CHP Yüreğir Gençlik Kolları Başkanı Eren Yıldırım Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "PKK" benzetmesi üzerine tutuklandı.

Adana 2. Sulh Ceza Mahkemesi çıkarılan Yıldırım, savunmasında olay sırasında kendisinin darp edildiğini ve tartıştığı kişinin kaymakam olduğunu bilmediğini söyleyerek, “Darp öncesinde silahını çekti, mermiyi silahının ağzına verdi. Silahı kardeşimin karnına doğrulttu. Daha sonra ben ne yapıyorsun diye sorduğumda silahı havaya kaldırdı. Ben kaymakamım dedi. O olay yaşandıktan sonra ben kendim 155’i aradım. Polisler geldi” dedi.

Mahkeme “Görevi yaptırmamak için direnme” suçundan Yıldırım hakkında tutuklama kararı verirken, Yıldırım’ın “Aramızda itiş kakış oldu” ifadesini ise tevili ikrar olarak değerlendirdi. Mahkeme kararında Yıldırım’ın koronavirüs salgını sırasında yardımları engellemeye çalıştığını ileri sürerek, “Şüphelinin Yüreğir Kaymakamı ve Kaymakam korumasının üzerine yürüdüğüne dair tanık beyanı dikkate alındığında şüpheli hakkında kuvvetli suç şüphesini varlığını gösteren somut delillerin bulunması…” ifadelerine yer verdi ve adli kontrol hükümlerinin yetersiz kalacağına hükmetti.

Adana Milletvekili Orhan Sümer CHP Yüreğir Gençlik Kolları Başkanı Eren Yıldırım'ın tutuklanmasına ilişkin şöyle konuştu;

Cumhuriyet Halk Partisi Gençlik Kolları, ana kademe, il başkanlığı, ilçe başkanlığı, kadın kollarımız pandemi süreci başladığından beri tüm teşkilat olarak toplumuzun yanında olan her şeyde bulunduk. Vefa Grubu denen arkadaşlarımız yani kaymakamlık ve valilikle birlikte çalışan gruplara destek verdik. Biz son 15 gündür CHP örgütleri olarak tam 2 milyon adet maske, dezenfekte ilacı, koli dağıtımı ile 15 ilçemizde çalışma yapıyoruz.

Olayın vuku bulduğu gün 2 milletvekilimiz ile birlikte Yüreğir'deydik. Bu çalışmayı yaptık ve saat 5 gibi bu arkadaşlarımız ayrıldı. Eren arkadaşımız Kaymakamlığın tam karşısında oturuyor. İftar saatinden sonra yemeğini yiyor ve ailesiyle yürüyüşe çıkıyor. Yanında annesi, babası ve 17 yaşında bir kardeşi var. Kaymakamlıkta kalabalığı görünce gidiyor yapılacak bir şey var mı diye soru soruyor. Onlarda sizi ilgilendirmez diye cevap verdikten sonra ben CHP Gençlik Kolları Başkanıyım, biz de bu konularda yardımcı olmaya çalışıyoruz diyor. Karşıdan sert tepki görüyor. Onun akabinde itiş kakış olunca kameraya alınmaya başlanıyor. Kaymakamın koruması kameraya alındığını farkedince ellerinden cep telefonları alınıyor ve küçük kardeşine silah doğrultuluyor. Doğal olarak Eren'de buna tepki gösteriyor. Olayın tamamı bundan ibaret.

Daha sonra olay karakola intikal ediyor. Ben kendim bizzat gittim karakola. Hatta gerekli merciler ile görüştük, başka kimse gelip ifade vermedi. Eren ve ailesi verdi ifade sadece. Beşinci bir şahıs ifade vermedi. Yani saldırı yapıldı deniliyor da saldırı gruplar halinde yapılır. Saldırı bir kişi yapması mümkün mü? Orda birçok memur var, orda çalışan bir ton insan var. Onlara bir kişinin saldırması mümkün mü? İyi niyetle gidip oluşan bir olay.

Olayın ertesi günü sabah 8'de arkadaşımız adliyeye getirildi. Hatta anne, baba ve kardeşinin ifadesine bile başvurulmadı adliyede gerek olmadığı gerekçesiyle. Eren arkadaşımız da adliyeden saat 11 gibi serbest bırakıldı. Olay bu. Daha sonrasında malesef Sayın Cumhurbaşkanı çıkıp televizyon kanallarında hedef göstererek ayrıştırmayı tercih etti.

Gençlerimiz Atatürk ilkelerinde taviz vermeden görevlerini yapmaya devam edecektir. 

Ne olmuştu?

14 Mayıs Perşembe günü Yıldırım, annesi, babası ve kardeşi ile iftar sonrası yürüyüş yaparken Yüreğir Kaymakamlığı önünden geçtiği esnada, kaymakamlık önünde sivil şahısların bir kamyondan patates, soğan indirerek Yüreğir Belediyesinin zabıta ve park bahçeler araçlarına yüklediğini görmesi üzerine; nedenini anlamak için yaklaşarak şahıslara “Kolay gelsin. Hayırdır nereye dağıtıyorsunuz” diye sorduğunu belirtti.

Çıkan tartışma üzerine silahını çekerek CHP Yüreğir Gençlik Kolu Başkanı Eren Yıldırım ile ailesine doğrultan kişinin ise Kaymakam Oğuzhan Bingöl'ün koruması olduğu iddia edildi. Olay sırasında Eren Yıldırım polis çağırdı. Ancak, olay yerinde olmayan Kaymakam'ın şikayetçi olması üzerine Eren Yıldırım ile beraberindeki annesi, babası ve kardeşi gözaltına alındı.

İfadelerinin ardından adliyeye sevk edilen Yıldırım'ın annesi, babası ve kardeşi serbest bırakıldı. Görevli memura mukavemet ve hakaret suçlarından tutuklama talebiyle nöbetçi mahkemeye çıkarılan Eren Yıldırım ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest kaldı.

Yakalama kararı

Ancak AKP Sözcüsü Ömer Çelik'in konuya ilişkin açıklama yapmasının ardından savcılık tutuksuz yargılanma kararına itiraz etti ve yakalama kararı çıkarıldı. Bu sırada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, olayla ilgili “Van’da PKK, Adana’da CHP. Saldırı şekli farklı olsa da zihniyetleri aynı” açıklaması geldi.

Yakalama kararı üzerine teslim olan Yıldırım, mahkeme kararıyla tutuklandı.

ANKA

Gündem