Erdoğan, coronavirüs salgınına karşı ekonomik tedbirleri açıkladı

Erdoğan, coronavirüs salgınına karşı ekonomik tedbirleri açıkladı

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Koronavirüsle Mücadele Eşgüdüm Toplantısı sonrası konuşma yaptı. Erdoğan, coronavirüs salgınına karşı alınan ekonomik tedbirleri açıkladı.

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

- Yaşadığımız sürecin insanlık üzerinde ne gibi sonuçlar ortaya çıkartacağını henüz bilemiyoruz.

- Dünyada ağır sonuçları olan salgınlar, aynı zamanda büyük siyasi, sosyal, ekonomik dönüşümlerin de tetikleyicisi olmuştur.

- Bugünkü dünyanın nasıl bir geleceğe evrileceğini kestirebilmek zor. Yeni bir döneme giriyoruz.

- Türkiye'nin bu fotoğrafı kendi içinde avantajlı bir yerde durdurarak oraya döndürmesi şart.

- Hamdolsun Türkiye bu sürece olabilecek en hazırlıklı bir şekilde yakalanmıştır.

- Daha düne kadar liberalizmin en hararetli Avrupa ülkeleri bazı hizmetleri devletleştirmeye başladı.

- Bazılarının ölen ölür kalan sağlar bizimdir anlayışıyla devam ettiğini görüyoruz.

- Bir yandan sorunun çözümü için gayret edecek, diğer yandan da geleceği inşa etmenin mücadelesini vereceğiz. 21. asrı Türkiye'nin asrı haline getireceğiz

- 10 Mart'ta Sağlık Bakanımız, ülkemizde ilk defa Avrupa'dan gelen bir vatandaşımızda Covid-19 testinin pozitif çıktığını kamuoyuyla paylaştı. Ben de kendisine Allah'tan rahmet diliyorum.

- Haziran ayında yapılacak Liselere Geçiş Sınavı ve üniversiteye geçiş sınavının soru hazırlıkları da tatil süreleri de göz önünde bulundurularak yapılacaktır. Gelişmelere göre bu sınavları da ileri bir tarihe ertelemeyi göz önüne alabiliriz. Bu vesileyle bugün 20 bin öğretmenimizin daha atamasını gerçekleştirdiğimizin de müjdesini paylaşmak isterim.

- Sağlık Bakanımız da Covid-19 teşhisi koyulan kişi saysının 47'ye yükseldiğini paylaştı. Dün itibarıyla hasta sayısı 98'e çıkarken, maalesef 89 yaşındaki bir vatandaşımızı da kaybettik.

- Ellerini ovuşturarak bu virüsün ülkemizi esir almasını bekleyen muhterislere aradıkları fırsatı vermedik, vermeyeceğiz.

- Biz, "Önce insan" diyen öyle bir medeniyetin, "İnsanı yaşat ki devlet yaşasın" diyen bir kültürün mensuplarıyız.

- Bu tür hastalıklar, pek çok insanın farkında olmadan virüse maruz kalması ve yine farkında olmadan virüsü başkasına bulaştırmasıyla artıyor.

- Toplumun tamamının sağlığı ve huzuru için bireyler olarak her birimizin fedakârlıkta bulunma zorunluluğu vardır.

- Sosyal mesafeyi ne kadar korur ve sosyal hareketliliği ne kadar azaltırsak, virüsün yayılma hızını o kadar düşürürüz.

- Avrupa'nın yaşlıları adeta gözden çıkartan anlayışlarına asla katılmıyoruz.

- Önce İstanbul ve Ankara'da başlatılacak bir çalışmayla 65 yaş üzerindeki tüm yaşlılarımıza koruyucu maske ve kolonya dağıtacağız.

- Ar-Ge çalışmalarını yürüten Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız bu konuda en önemli araştırmacıları ve kurumları bir araya getirdi.

- Önceki gün Almanya, Fransa, İngiltere liderleri ile dün de İtalya Başbakanı ile yaptığım telefon görüşmesinde ülkemizin muhataplarına yapabileceği katkıları ele aldık. Türkiye olarak biz de bu ülkelerin tecrübelerinden istifade edeceğiz.

- Virüsün ülkemize sirayeti hem oldukça geç hem de oldukça sınırlı olmuştur. Aldığımız tedbirlerin etkisiyle ortaya çıkan bu görüntüyü sürdürmekte kararlıyız.

- Karşımızdaki fotoğrafa göre bir yol haritası belirledik. Son yıllarda ekonomimizi hedef alan saldırılara karşı verdiğimiz mücadele sayesinde küresel türbülanslara güçlü bir bağışıklık sistemi geliştirerek, hedefimizi koyduk ve yolumuza böyle devam ettik.

- 2 aylık direnme sürecini de iyi bir şekilde atlatacağımıza inanıyorum.

- Ekonomimiz için koruma kalkanı olacak bir paketi devreye alıyoruz.

- Birazdan açıklayacağımız paketteki imkânlardan istifade edecek firmalar için ön şartımız, istihdam kaybına yol açmamalarıdır.

İşte o tedbirler:

 1. Perakende, AVM, Demir-Çelik, Otomotiv, Lojistik-Ulaşım, Sinema-Tiyatro, Konaklama, Yiyecek-İçecek, Tekstil-Konfeksiyon ve Etkinlik-Organizasyon sektörleri için Muhtasar ve KDV tevkifatı ile SGK primlerinin nisan, mayıs ve haziran ödemelerini 6'şar ay erteliyoruz.
 2. Konaklama vergisini kasım ayına kadar uygulamayacağız.
 3. Otel kiralamalarına ilişkin irtifak hakkı bedelleri ve hasılat payı ödemelerini nisan, mayıs ve haziran ayları için 6 ay süreyle erteledik.
 4. İç havayolu taşımacılığında 3 ay süreyle KDV oranını yüzde 18'den yüzde 1'e indiriyoruz.
 5. Covid-19 salgınıyla ilgili tedbirlerden etkilendiği için nakit akışı bozulan firmaların bankalara olan kredi anapara ve faiz ödemelerini asgari 3 ay öteleyecek ve gerektiğinde bunlara ilave finansman desteği sağlayacağız.
 6. İhracattaki geçici yavaşlama sürecinde kapasite kullanım oranlarının korunması amacıyla ihracatçıya stok finansmanı desteği vereceğiz.
 7. Bu dönemde işlerinin olumsuz etkilendiğini beyan ederek talepte bulunan esnaf ve sanatkârların Halkbankâ olan kredi borçlarının nisan, mayıs ve haziran anapara ve faiz ödemelerini 3 ay süreyle ve faizsiz olarak erteleyeceğiz.
 8. Kredi Garanti Fonu limitini 25 milyar liradan 50 milyar liraya çıkartacak, kredilerde önceliği gelişmelerden olumsuz etkilendiği için likidite ihtiyacı oluşan ve tminat açığı bulunan firmalar ile KOBİ'lere vereceğiz.
 9. Vatandaşlarımız için uygun ve avantajlı şartlarda sosyal amaçlı kredi paketleri devreye alınmasını teşvik edeceğiz.
 10. 500 bin liranın altındaki konutlarda kredilendirilebilir miktarını yüzde 80'den yüzde 90'a çıkartacak, asgari peşinatı yüzde 10'a düşüreceğiz.
 11. Virüsün yayılmasına karşı alınan tedbirlerin etkisiyle nisan, mayıs ve haziran aylarında temerrüde düşen firmaların kredi siciline "mücbir sebep" notu düşülmesini sağlayacağız.
 12. Asgari ücret desteğini devam ettireceğiz.
 13. Mevzuatımızdaki esnek ve uzaktan çalışma modellerinin daha etkin hâle getirilmesini temin edeceğiz.
 14. Kısa Çalışma Ödeneğini devreye alacak, bundan faydalanmak için gereken süreçleri kolaylaştırılacak ve hızlandıracağız. Böylece faaliyetine ara veren iş yerlerindeki işçilere geçici bir gelir desteği verirken, işverenlerin de maliyetini azaltmış olacağız.
 15. En düşük emekli maaşını bin 500 liraya yükseltiyoruz.
 16. Emeklilerin bayram ikramiyesini nisan başında ödüyoruz.
 17. Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığımızın belirlediği kriterlere göre ihtiyaç sahibi ailelere yapılacak nakdi yardımlar için ilave 2 milyar liralık bir kaynak ayırıyoruz.
 18. İstihdamdaki sürekliliği temin etmek amacıyla 2 aylık telafi çalışma süresini 4 aya çıkartıyoruz.
 19. Tek başına yaşayan 80 yaş üstü yaşlılarımız için sosyal hizmet ve evde sağlık hizmetlerinden oluşan periyodik takip programını devreye alıyoruz.