Erdoğan, "Bu millet hiçbir zaman çömelmedi, yine çömelmeyeceğiz"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2 gündür sel felaketi ile mücadele eden Batı Karadeniz'e, Kastamonu'nun Bozkurt ilçesine gitti. Burada bir konuşma yapan Erdoğan, dünyadaki felaketlerden de bahsederek, "Hiç merak etmeyin eyvlallah bu millet hiçbir zaman çömelmedi, yine çömelmeyeceğiz" dedi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 13 Ağustos 2021 20:01

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, saat 11.00'da Üsküdar Kısıklı'daki konutundan çıkarak Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'ne geldi. Erdoğan buradan sel felaketinin yaşandığı Kastamonu'nun Bozkurt ilçesine hareket etti.

Burada incelemelerde bulunacak olan Erdoğan'ın, AFAD Koordinasyon toplantısına da katılması bekleniyor.

cumhurbaskani-erdogan-bozkurta-gitti-7343-dhaphoto1.jpg

Erdoğan konuşma yaptı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, selin etkisi altındaki Bozkurt'ta konuştu. Erdoğan, "Öncelikle hepinize geçmiş olsun. Maalesef ölen kardeşlerimiz oldu onlara Allah'tan rahmet diliyorum. Bartın'da kaybolan vatandaşımızı arama çalışmalarımız sürüyor" dedi.

Erdoğan şöyle devam etti:

Dünyanın birçok yeri gibi ülkemizde de bir süredir tabi felaketlerle boğuşmaktadır. Bu sadece ülkemizde olan değil ABD'si de böyle, Kanada'sı da böyle, Almanya'sı da böyle... Bir felakettir gidiyoruz. Bunlarla boğuşurken en az hasarla bu felaketleri atlatalım. 

Ülkemizin güneyinde geçmişte eşi benzeri olmayan orman yangınları yaşadık. Karadeniz'in doğusunda yaşananları biliyorsunuz. İşte Rize'de, Artvin'de... Aynen burada olduğu gibi sel felaketlerini orda da yaşadık. Antalya, Muğla'daki yangınları biliyorsunuz. Hamdolsun bu yangınların hemen hemen hepsini de kontrol altına almayı başardık. Ülkemizin kuzeyinde ise burada olduğu gibi sel felaketlerine maruz kaldık. Bir süre önce Doğu Karadeniz'de epeyce bir ilçemizde selin yolun açtığı sıkıntılar ile mücadele ettik. Birkaç gündür de Batı Karadeniz'de sel felaketleri ile uğraşıyoruz. 

Kastamonu ve çevresindeki illerde yaşanan felaketlerde hayatını kaybeden, zarar gören vatandaşlarımızın üzüntüsü, milletimizin ortak üzüntüsüdür. Devlet olarak tüm imkanlarımızla felaketin ilk anından itibaren sizlerle birlikteyiz. İçişleri Bakanımız, Çevre ve Şehircilik Bakanımız, Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız hep birlikte bölgede çalışmaları sürdürüyoruz. 

Helikopterler, bütün o kardeşlerimizi evlerinin damından kurtaran TSK'mızın, Jandarmamızın, polisimizin, JAK onların kahramanca bütün o vatandaşlarımızı nasıl kurtardıklarını izlediniz herhalde? Bu kahramanlarımız alnından öpülesi kahramanlarımız. Bu yaptıkları operasyonda mağdur durumda olanların yüzde 95'ini kurtardılar. Allah göstermesin aksi olabilirdi ama bunu başardılar. Bu öyle her kişinin kârı değil, er kişinin kârıdır. 

Hasar tespit çalışmaları 3 ilimizde 120 ayrı ekiple yürütülmektedir. Kredi desteğinden, vergi ertelemelerine kadar tüm acil tedbirleri devreye almış durumdayız. Sel felaketinden etkilenen bölgelerde kesintisiz görev yapılmaktadır. STK'larımız da bu çalışmalara katılmıştır. Kurumlarımıza ilk etapta ihtiyaçları olan ödenekler hemen gönderilmiştir. 

Sizi selamlamadan geçmeyim istedim. Şunu çok net söylüyorum. Bizler Allah’ın izniyle bu afetleri de aşacağız ve ne gerekiyorsa devlet olarak elimizden geleni süratle yapıp inşallah hep söyleriz ya; ‘Küllerimizden inşallah yeniden ayağa kalkacağız.’ Hiç merak etmeyin eyvlallah bu millet hiçbir zaman çömelmedi, yine çömelmeyeceğiz.

Sel felaketinde evleri yıkılan vatandaşlarımızı yeni yuvalarına kavuşturmak için hemen kolları sıvıyoruz. Aynı şekilde sel sebebiyle mağdur olan vatandaşlarımızın zararlarının telafisi için çalışmalara başladık. Hayatını kaybeden insanlarımızı geri getiremeyiz ama devletimiz onun dışındaki her türlü kaybı telafi edecek güce, imkana, kararlılığa sahiptir. 

Kastamonu, Bartın ve Sinop'u 'Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi' ilan ediyoruz. 

Bozguncular, ülkemizi kötülemek, milletimizin arasında fitne sokmak için ortaya çıkabiliyorlar. Biliyoruz ki, milletimizin bunların hiçbirine itibar etmiyor. Yaşadığımız ortak sevinçlerimiz gibi ortak üzüntülerimiz de birliğimizi, inşallah beraberliğimizi, kardeşlerimizi güçlendiren bir etkiye sahiptir. 

Daha da çok çalışacağız. Ormanlarımız yandı, bitmedik ki. Kardeşlerim, 19 senede biz bu ülkede 5.5 milyar fidan değil, ağaç diktik ağaç. Nasıl diktiysek gene dikeceğiz, küllerimizden ayağa kalkacağız. Bu işi de biz başaracağız. Dikili bir fidanları yok onların bu ülkede. Şimdi ise konuşuyorlar. Ne yangın bölgelerine ne sel bölgelerine giderler rahat rahat gazel okurlar. 

Bakan Dönmez'e talimat

Erdoğan, konuşmasını bitireceği sırada Bozkurtluların 'Doğalgaz' talebine ilişkin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'e talimat verdi. Erdoğan, Dönmez'e şöyle dedi:

"Bozkurt'ta doğalgaz yok mu? Bakanım burada, Bozkurt için şu anda kendisine talimatı verdik doğalgaz ile ilgili çalışmaya hemen başlayacak. Fatih gel buraya, işi sıkı tutalım."