Haber Giriş: | Haber Güncelleme: 10.06.2021 10:14

Emine Erdoğan: Dünyanın en muhteşem yapıtı sadaka taşlarıdır

Emine Erdoğan, dünyanın olağanüstü sayılan yapıtları arasında, görkemiyle insanı şaşırtan heykeller, tapınaklar ve anıtların yer aldığını belirterek, "Oysa dünyanın gelmiş geçmiş en muhteşem yapıtı, sadaka taşlarıdır" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Kültür ve Turizm Bakanlığı Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından Beştepe Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen "Merhametin Dili Kuş Dili Vakıf Haftası Toplantısı"nda konuştu ve "2021 Vakıf İyilik Ödülleri"ni verdi. 

Erdoğan ödül kazananlara hitaben, "Siz de her gün, 'Acaba karnı aç bir hayvan kaldı mı?' diye yaşıyorsunuz. Düşkün Leylekler Evi’ni kuranların ince fikirlerini, yürüyemeyen hayvanlara yürüteçler yaparak yaşatıyorsunuz. Hacı Bektaş-ı Veli, 'Sevgi, muhabbet kaynar yanan ocağımızda/ Bülbüller şevke gelir, gül açar bağımızda' diyordu. Sizlerin kalbi de eşi görülmemiş çiçeklerin açtığı bahçelere dönmüş. Mahlukata uzattığınız eliniz gül kokuyor. Ne mutlu! Allah cümle hayırlarınızdan razı olsun" ifadelerini kullandı.

'Dünyanın gelmiş geçmiş en muhteşem yapıtı, sadaka taşlarıdır'

Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: 

"Şunu unutmayalım ki, nasıl toprak erozyona uğruyorsa, değerlerimiz de zamanın erozyonuna uğruyor. Bugün infak etmenin ancak zengin olana mahsus bir şey olduğunu düşünüyoruz. Halbuki vakıf anlayışına göre paylaşmanın, bölüşmenin, biri bin yapan bereketi vardır"

Emine Erdoğan, dünyanın olağanüstü sayılan yapıtları arasında, görkemiyle insanı şaşırtan heykeller, tapınaklar ve anıtların yer aldığını belirterek, "Oysa dünyanın gelmiş geçmiş en muhteşem yapıtı, sadaka taşlarıdır. Onlar karşılıksız iyiliğin var olabileceğinin en somut örnekleridir. Bu ispattan daha harika ne olabilir?" ifadelerini kullandı.

AA

 

Gündem