Emekli öğretmenlere kesinti şoku

Öğretmenlere haftada 30 saat ders görevi karşılığında 2 bin 340 lira veriliyordu. 65 yaşını doldurmuş emekliye bu ücretin ödenmesi halinde, emekli maaşının kesilmesine karar verildi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 28 Haziran 2021 07:42
Emekli öğretmenlere kesinti şoku

Kamuda iki maaşlı, üç maaşlı, 5 maaşlı personel sayısı giderek artarken, Anayasa Mahkemesi, emekli öğretmenlerin ücret karşılığı derse girmesi halinde, emekli maaşlarının kesilmesi gerektiğine karar verdi. Bu karar eğitim camiasında tepki yaratırken, birden çok yerden maaş alanlar için bir işlem yapılmıyor. Emekli Mülkiye Başmüfettişi Mahmut Esen de, çift maaşın önlenmesi konusunda milletvekillerinin öncü olması çağrısında bulundu ve emekli maaşlarının kesilmesi gerektiğini söyledi.

Ücretler kesiliyor

Sözcü yazarı Saygı Öztürk'ün haberine göre, Anayasa Mahkemesi'nin, “Kuralların Anayasa'ya uygun/olup olmadığına (norm denetimi) ilişkin kararı” geçen hafta Resmi Gazete'de yayımlanmıştı. Karara ilişkin dava Ankara 7. İdare Mahkemesi tarafından 65 yaşın üzerindeki emekli öğretmenlerin, ilkokul veya halk eğitim merkezlerinde, fiilen verdikleri dersler karşılığında kendilerine ödenmekte olan ders ücretlerinin kesilmesi, ödenmiş olanların geri alınmasına yönelik idari işlemin Anayasa'ya aykırı olduğu gerekçesiyle itiraz yolu kullanılarak açılmıştı. Yüksek mahkemede verilen kararda, uygulamanın Anayasa'ya aykırı olmadığı belirtildi.

65 yaşını doldurmuş öğretmenlere, fiilen verdiği dersler karşılığında çok az ücret ödenmesi bile Anayasa'ya aykırı bulmasını, hukuki konularda ve kamu görevlileriyle ilgili düzenlemelerle ilgili yorumlarını ortaya koyan emekli Mülkiye Başmüfettişi Mahmut Esen, şöyle değerlendirdi:

“Kamu yönetiminde bazı bürokrat ve siyasilerin birden çok göreve atandıkları, emekli aylığı başta olmak üzere aylık, huzur hakkı vb. adlarla birden çok aylık aldıkları, konunun son zamanlarda gündem oluşturduğu, uygulamanın giderek yaygınlaştığı görülmektedir.”