Halk TV Canlı Yayın
Elazığ'da 6.8 büyüklüğünde deprem:  29 kişi yaşamını yitirdi, 1466 kişi yaralandı
Elazığ'ın Sivrice ilçesinde 6,6 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. AFAD, depremde 29 yurttaşımızın yaşamını yitirdiğini, 1466 yurttaşımızın da yaralandığını duyurdu. Enkaz altındakileri arama kurtarma çalışmaları sürüyor.

Elazığ Sivrice'de saat 20.55'te 6,5 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Bazı ilçelerde binaların yıkıldığı belirtilirken, Kızılay tespit çalışmasına başladı.Gaziantep, Adıyaman, Diyarbakır ve Hatay'da etkilendiği söyleniyor. Elazığ'da kriz masası kurulurken, gönüllü ekipler çevre ilçelere yönlendirildi.

Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü,, saat 20.55'te merkez üssü Elazığ'ın Sivrice ilçesi olan 6,8 büyüklüğünde bir depremin meydana geldiğini duyurdu. Kandilli Rasathanesi depremin büyüklüğünü 6,5 olarak revize etti. Deprem yerin 10 kilometre derinliğinde kaydedildi.

NTV yayınında konuşan AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu, "Ekiplerimiz bir yıkım var mı, enkaz altında olan var mı, incelemelere başladı. Yakından takip ediyoruz" dedi.

Elazığ'daki 6,8 büyüklüğündeki deprem Türkiye'nin birçok şehrinde ve Kuzey Irak'ta da hissedildi.

Güncelleme (20.40)

Elazığ'daki deprem sonrası AFAD koordinasyonundaki müdahale faaliyetleriyle enkazdan sağ çıkarılan kişi sayısı 43’e yükseldi.

Güncelleme ( 20.00) 

AFAD'dan yapılan son dakika açıklamasına göre depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 29'a yükseldi.

Güncelleme (14:21) - Bir kişi enkazdan 17 saat sonra kurtarıldı

Elazığ'ın Mustafa Paşa Mahallesi'nde depremde yıkılan binanın enkazından bir kişi 17 saat sonra sağ çıkarıldı.

Güncelleme (11.01) - Ölü sayısı 22'ye yükseldi

AFAD'ın verdiği son dakika bilgisine göre depremde ölenlerin sayısı 22'ye yükseldi. Yaralı sayısı ise 1030 olarak duyuruldu.

Enkazdan çıkarılan 12 yaşındaki Miraç, hastanede hayatını kaybetti.

Güncelleme (08:20) - AFAD: Depremde ölenlerin sayısı 20'ye yükseldi

İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı (AFAD), depremde ölü sayısının 20'ye yükseldiğini duyurdu. AFAD açıklamasında yaralı sayısının da 1015 olduğunu belirtti.

Güncelleme (07:40) - Sağlık Bakanı: 19 kişi yaşamını yitirdi, yaklaşık 30 kişi enkaz altında

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, depremde şimdiye kadar 19 yurttaşın yaşamını yitirdiğini duyururken; Malatya'da 221, Elazığ'da 551 yaralının olduğunu belirtti.

Enkaz altında yaklaşık 30 kişinin de kaldığı belirtilirken, arama kurtarma çalışmaları sürüyor.

AFAD: 14 kişi yaşamını yitirdi

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Elazığ'ın Sivrice ilçesinde 6,8 büyüklüğünde meydana gelen depreme ilişkin yeni açıklamasında, "İlk belirlemelere göre Elazığ'da 8 kişi hayatını kaybetmiş, 12 kişi yaralanmış, Malatya’da 6 kişi hayatını kaybetmiş, 45 kişi yaralanmıştır" dedi.

AFAD'dan yapılan açıklamada, Sivrice ilçesinde 20.55’de 6,8 büyüklüğünde deprem meydana geldiği hatırlatıldı.

İl AFAD ekiplerinin şehir merkezinde yıkılan binalara müdahale ettiği bilgisine yer verilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Maden ve Sivrice'de yıkılan binalar olduğu bilgisi alınmıştır. Elazığ ve çevre illerde arama tarama çalışmaları devam etmektedir. Elazığ havaalanı çalışır durumdadır. Tüm çevre iller kara yoluyla bölgeye ulaşım sağlamaktadır. Deprem sonrasında tüm iller ve birlikler teyakkuz haline geçirilmiştir. Genelkurmay Başkanlığı başta olmak üzere tüm afet ve acil durum yönetimi merkezleri (AADYM) aktif hale geçirilmiştir.

AFAD'ın Adana, Afyonkarahisar, Amasya, Ankara, Batman, Bayburt, Bingöl, Bursa, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Eskişehir, Antep, Gümüşhane, İstanbul, Maraş, Kastamonu, Kayseri, Kocaeli, Mardin, Muş, Sakarya, Samsun, Sivas, Urfa, Şırnak, Tokat ve Van il müdürlükleri, Jandarma Arama Kurtarma, Gümüşhane UMKE ile İstanbul ve Mersin itfaiyelerinden, toplamda 418 arama kurtarma personeli bölgeye sevk edilmiştir. AFAD Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Erzurum, Erzincan, Maraş, Mardin ve Muş lojistik depolarından bölgeye 1689 çadır, 1656 yatak ve 9 bin 200 battaniye sevk edilmiştir."

Kandilli Rasathanesi:

AFAD: 

Deprem anı kameralara yansıdı:

5.4 büyüklüğünde ikinci deprem

AFAD, Sivrice’de 5.4 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldiğini duyurdu. Depremin derinliğinin 7.03 kilometre olduğu açıklandı.

İçişleri Bakanlığı açıklama yaptı

İçişleri Bakanlığı, Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Elazığ Sivrice’de 6.8 büyüklüğünde gerçekleşen depremde, tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz” ifadelerini kullandı.

Akar: Şehir merkezlerimizde can kaybı olmadığı görülüyor

Savunma Bakanı Hulusi Akar, "Hem sivil hem askeri olarak, tüm ekiplerimiz teyakkuz halinde. Şehir merkezlerimizde herhangi bir can kaybı olmadığı görülüyor. TSK her an yardıma hazır." açıklaması yaptı.

Prof. Dr. Naci Görür: Kırılma başladı

Habertürk yayınında konuşan Prof.Dr. Naci Görür, "Kırılma başladı demektir. Doğu Anadolu fayı üzerinde uzun zamandır deprem olmayan yerler vardı" dedi.

Soylu açıklama yaptı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Valilerimiz, kaymakamlarımız ve bütün arkadaşlarımız görevleri başındalar. Elazığ Sivrice merkezde 4-5 yıkık bina var. can kaybı merkezde şu anda söz konusu değil. 2 yaralı var. Elazığ merkezde can kaybı olmadığı konusunda bilgilerimiz mevcut. Pötürge merkezde birkaç binanın yıkıldığı, hasar aldığı bilgileri var. Köylerden sağlam bilgi almaya çalışıyoruz. 6.8'den sonra 5'in üzerinde artçı sarsıntılar oluştu. Şu ana kadar ölüm ihbarı yok, yaralanmalar mevcut, arkadaşlarımız tüm tedbirleri alıyor" açıklaması yaptı.

Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları'dan Elazığ'da yaşanan deprem ile ilgili açıklama

Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan,  Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları ile yaptığı görüşmeyi sosyal medya hesabından duyurarak, Şerifoğulları'nın "Şu ana kadar korkulacak bir duyum almadık" dediğini aktardı.

Elazığ Belediye Başkanı Şerifoğulları'nın danışmanı deprem hakkında açıklama yaptı

Yapılan açıklamada yaralı vatandaşların ve yıkık yerlerin olduğu belirtildi.

Ayrıca Belediye Başkanı Şerifoğulları kriz masasını acilen topladığı bilgisine ulaşıldı. 

Avrupa Akdeniz Sismoloji Merkezi: 120 milyon kişi tarafından hissedilmiş olabilir

Avrupa Akdeniz Sismoloji Merkezi'nin yayınladığı haritada, depremden etkilendiği bildirilen bölgeler görselleştirildi. 

​Merkezin açıklamasına göre, depremin 120 milyon kişi tarafından hissedilmiş olabileceği tahmin ediliyor. 

İçişleri Bakanı Soylu: Elazığ Sivrice merkezli depremde 4 vatandaşımız hayatını kaybetti

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: İkisi Elazığ'da ikisi Malatya'da 4 kişi hayatını kaybetti

6.5 büyüklüğündeki deprem sonrası Sağlık Bakanı Koca'dan açıklama geldi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Elazığ Sivrice’de meydana gelen depremden etkilenen vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyor, Bakanlık olarak tüm birimlerimizle, 112 Acil ve UMKE ekiplerimizle sahada olduğumuzu bildirmek istiyorum" dedi.

Şanlıurfa'da depreme canlı yayında yakalandılar

Elazığ'da yaşanan 6.5 büyüklüğündeki depremin ardından arama kurtarma çalışmaları yapılıyor

'TELEKOM VE GSM ŞEBEKELERİNİ MEŞGUL ETMEYELİM, VATANDAŞLARIMIZ KISA MESAJ VE İNTERNETİ KULLANSIN'

Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık depremin ardından şu açıklamada bulundu:

Bölgede olası ihtiyaçlar için hastanelere ilave kan tedarik planlaması yapılmıştır. Afad ve Valilikten yapılacak uyarıları dinleyelim, Elazığ dışından telekom ve gsm şebekelerini arayarak meşgul etmeyelim, vatandaşlarımız kısa mesaj ve interneti kullansın

Kınık ayrıca "Bölgeye ulaşan ilk ekiplerimiz hasar ve yıkım bilgisi geçiyorlar" diye konuştu.

Meteoroloji: "Deprem bölgesi ve yakın çevresinde gece sıcaklıklarının yer yer -7 ila -12 derece civarına düşeceği tahmin edildiğinden vatandaşlarımızın aşırı soğuk ve don riskine karşı tedbirli olmaları önem arz etmektedir."

Türkiye Jokey Kulübü'nden Elazığ Depremi ile ilgili açıklama

Depremden etkilenen tüm vatandaşlarımız için, Elazığ’ın Yurtbaşı ilçesinde bulunan Hipodromumuz; misafirlerimizin konaklama ve diğer ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına tüm imkanlarıyla açık olacaktır.

Elazığ'da artçı deprem meydana geldi

Elazığ Sivrice'de 4.5 büyüklüğünde artçı deprem meydana geldi.

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba Malatya'da da şiddetle hissedilen deprem hakkında açıklama yaptı

Ağbaba şöyle konuştu: 

Malatya'da hasarların yoğun olduğu gözüküyor. Elazığ milletvekili Gürsel Erol ve bölge milletvekilleri olarak takip ediyoruz.

Türkiye'deki bütün CHP'li büyükşehir belediye başkanlarımız her türlü çalışmaları yaparak hem Elazığ'a hem Malatya'ya gerekli yardımları yapacaklar.

Koordinasyon halindeyiz. 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun talimatı ile milletvekillerimiz Elazığ'a gitmek üzere yolda.

DHMİ Genel Müdürü Hüseyin Keskin Elazığ'da yaşanan deprem ile ilgili açıklama yaptı

Keskin'in paylaştığı mesaj şu şekilde; 

Depremi herhangi bir sorun yaşamadan atlatan #Elazığ Havalimanımız, değerli misafirlerimiz ve kıymetli mesai arkadaşlarımız ile hasar görmeyen pist ve kule operasyonlarımız kesintisiz bir şekilde devam etmektedir.

Çorba ikramımızın başladığı Elazığ Havalimanımız ve havalimanı misafirhanemiz halkımızın konaklama ve diğer ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına tüm imkanlarıyla açık olacaktır.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'dan Elazığ Depremi açıklaması

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Elazığ'da meydana gelen 6.5 büyüklüğündeki depremin ardından, tüm kurumların seferber edildiğini açıkladı.

Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Elazığ’ın Sivrice ilçesinde 6.5 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini belirterek, “Hepimize geçmiş olsun. Can kaybı yaşanmaması en büyük temennimizdir. Tüm kurumlarımız seferber edilmiştir. Vatandaşlarımızın yetkililerin açıklama ve yönlendirmelerini takip etmelerini rica ediyoruz” ifadelerini kullandı. 

Malatya Valisi Aydın Baruş Elazığ'da meydana gelen deprem hakkında açıklama yaptı

Baruş; Malatya'daki depremde şu ana kadar toplam 3 vatandaşımız hayatını kaybetti. Doğanyol, Pütürge ve Kale ilçelerimizde toplam 45 kişi yaralandı

Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım  "Kent genelinde 3 kişi hayatını kaybetti. 225 yaralımız, 2 de ağır yaralımız var" dedi

AFAD: 6 kişi hayatını kaybetti

AFAD, "Elazığ'daki depremde ilk belirlemelere göre 6 kişi hayatını kaybetmiştir" açıklamasında bulundu.

İçişleri Bakanlığı açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

- Elazığ ili, Sivrice ilçesinde, 24 Ocak 2020 tarihinde saat 20.55’de 6,8 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiştir. Deprem sonrasında bölgede 4 büyüklüğü üzeri 6 adet deprem meydana gelmiş olup, toplam artçı deprem sayısı 30’dur. İlk belirlemelere göre altı kişi hayatını kaybetmiştir.

- Elazığ İl AFAD ekipleri şehir merkezinde yıkılan binalara müdahale etmektedir. Maden ve Sivrice’de yıkılan binalar olduğu bilgisi alınmıştır. Elazığ ve çevre illerde arama tarama çalışmaları devam etmektedir. Elazığ havaalanı çalışır durumdadır.

- Tüm çevre iller bölgeye karayoluyla bölgeye ulaşım sağlamaktadır. Deprem sonrasında tüm iller ve birlikler teyakkuz haline geçirilmiştir. Genelkurmay Başkanlığı başta olmak üzere tüm afet ve acil durum yönetimi merkezleri (AADYM) aktif hale geçirilmiştir.

- AFAD’ın Adana, Afyonkarahisar, Amasya, Ankara, Batman, Bayburt, Bingöl, Bursa, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Eskişehir, Gaziantep, Gümüşhane, İstanbul, Kahramanmaraş, Kastamonu, Kayseri, Kocaeli, Mardin, Muş, Sakarya, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Şırnak, Tokat ve Van il müdürlükleri; Jandarma Arama Kurtarma, Gümüşhane UMKE ile İstanbul ve Mersin itfaiyelerinden, toplamda 418 arama kurtarma personeli bölgeye sevk edilmiştir.

- AFAD Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Erzurum, Erzincan, Kahramanmaraş, Mardin ve Muş lojistik depolarından bölgeye 1.689 çadır, 1.656 yatak ve 9.200 battaniye sevk edilmiştir. Türkiye Afet Müdahale Planı'na göre, arama-kurtarma, sağlık, destek çalışmalarının kesintisiz olarak yürütülmesi amacıyla, İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda, 28 çalışma grubu, 7 gün 24 saat çalışma esasına göre faaliyete geçirilmiştir.