Ehliyet Yaş Sınırında Değişiklik: Yaş Sınırlaması Ticari Sürücüler İçin Uygulanmaya Başlıyor!

Ehliyet Yaş Sınırında Değişiklik: Yaş Sınırlaması Ticari Sürücüler İçin Uygulanmaya Başlıyor!
Ticari araç sürücüleri için 69 yaş sınırı devreye giriyor. Bu tarihten sonra 69 yaşını dolduran veya bu yaşı geçecek olan sürücüler, ticari amaçlı yük ve yolcu taşımacılığı yapamayacak.

Dikkat Edilmesi Gerekenler:

Düzenleme geçici: Bu uygulama Aralık 2023'te korona virüs salgını ve sürücü ihtiyacı nedeniyle geçici olarak 69 yaşa yükseltilmişti. 2024 sonuna kadar uzatılan bu düzenleme sona eriyor.

Yaş sınırı ticari araçlar için geçerli: 68 yaşını dolduran sürücüler özel araçlarını kullanmaya devam edebilecekler.

"Karayolu Taşıma Yönetmeliğinde taşıma işlerinde istihdam edilen şoförlerde aranacak nitelik ve şartlar:

MADDE 34–(1) Bu yönetmelik kapsamındaki taşıtları kullanan şoförlerin; a) İlgili mevzuatın öngördüğü mesleki yeterlilik belgesine sahip olmaları, b) Büyük otobüs kullananların 26 yaşından gün almış olmaları, c) 66 yaşından gün almamış olmaları gerekmektedir. Ancak Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın Aralık 2023 tarihi itibariyle yayınladığı yazı ile dünyada ve ülkede korona salgını normalleşme süreciyle ticaret hacminde yaşanan artış dolayısıyla sektörde mesleki yeterlilik belgesi sahibi sürücü ihtiyacının karşılanabilmesi için geçici düzenlemeye gidildi.

Ticari amaçlı yük ve yolcu taşımacılığı yapan mesleki yeterlilik belgesi sürücüler için 66 olan yaş sınırlaması, 31 Aralık 2023’e kadar “69 yaşından gün almamış olmak” şeklinde değiştirilerek uygulamaya konuldu. Ayrıca Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’ta meydana gelen depremler nedeniyle sürücü eğitimlerinin olumsuz etkilenmesi sonucu sektörün ihtiyacı olan yeni sürücü arzı da yetersiz kaldı. Bu kapsamda kara yoluyla yapılan ticari taşımacılık faaliyetlerinde oluşabilecek mağduriyetin önüne geçilebilmesi için düzenlemenin süresi 2024 sonuna kadar uzatıldı. Yani okuyucum 68 yaşını doldurmuş, 69’dan gün almaya başlamış ise (üzülerek) başka iş arama tarihi gelmiş gibi görünüyor." diyerek 68 yaşını dolduran ve 69 yaşından gün alan kişilerin ticari araç süremeyeceklerini açıkladı.

80 YAŞINI DOLDURANLAR DİKKAT
65 yaşını dolduran kişiler için 3 yılda bir zorunlu ehliyet yenileme dönemi başlıyor. 80 yaşını dolduran sürücüler için ise risk arttığından dolayı bu süre 2 yıla düşürülüyor ve 2 yılda bir ehliyet yenileme işlemi yapılması isteniyor.

Yeni ehliyet sınıfı: Ticari araç kullanmak isteyenler için yeni bir ehliyet sınıfı oluşturulması gündemde. Bu konuda net bir açıklama yapılmadı.

Sürücü eğitimleri: Kahramanmaraş depremleri nedeniyle aksamalar yaşanan sürücü eğitimleri yeniden hızlandırılıyor.

Etkilenenler:

69 yaşını dolduran veya bu yaşı geçecek olan ticari araç sürücüleri

Ticari araç sürücü adayları

Ne Yapmalı?

69 yaşını doldurmak üzere olan ve ticari araç kullanmaya devam etmek isteyen sürücüler alternatif iş imkanları araştırmaya başlamalı.

Ticari araç kullanmak isteyen yeni sürücüler, gerekli eğitimleri alarak ehliyetlerini almalı.

Kaynak: Posta Gazetesi