DSP Genel Başkanı Aksakal, Cumhur İttifakı'na yeşil ışık yakmıştı! Taban Erdoğan'ı istemedi

DSP Genel Başkanı Aksakal, Cumhur İttifakı'na yeşil ışık yakmıştı! Taban Erdoğan'ı istemedi
Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nu desteklemeyeceklerini açıklayan DSP Genel Başkanı Önder Aksakal, Cumhur İttifakı'na yeşil ışık yakmış ve "Teklif gelirse değerlendiririz" demişti. Aralarında DSP'li eski bakan ve milletvekillerinin olduğu çok sayıda isim Aksakal'ın açıklamasına tepki gösterdi.

Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkanı Önder Aksakal, Millet ittifakı’nın ortak Cumhurbaşkanı adayı olarak belirlenen Kemal Kılıçdaroğlu’nu desteklemeyeceklerini söylemişti. Cumhur İttifakı'na yeşil ışık yakan Aksakal, "Teklif gelirse değerlendiririz" demişti.

Aralarında eski DSP'li bakan ve milletvekilinin bulunduğu 51 isim, Aksakal'ın sözlerine tepki gösterdi, yaptıkları açıklamada şu ifadelere yer verdi:
Bu seçimler, Cumhuriyet tarihimizin en önemli seçimidir. Ya Cumhuriyet’in bütün kurum ve kazanımlarının içini boşaltan mevcut iktidar yoluna devam edecek, ya da Atatürk’ün bize en büyük miras olarak bıraktığı Cumhuriyet kazanacaktır.

Biz Demokratik Solcular olarak inanıyoruz ki, zafer tam demokrasi ile taçlandırılacak olan cumhuriyetin olacaktır. Bu kazanımın öncülüğünü de Demokratik Sol’un kurucusu ve kuramcısı Bülent Ecevit’in baba ocağı olan CHP ve onun lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı adaylığını oy birliğiyle onaylayan ve açıklayan Millet İttifakı yapacaktır.

Dolayısıyla biz Demokratik Solcular olarak kişisel hiçbir beklentimiz olmaksızın Millet İttifakı’nı ve onun Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nu destekleyeceğiz.

Partili partisiz bütün Demokratik Solcu kardeşlerimizin de aynı doğrultuda hareket edeceklerine inanıyoruz.

DSP’nin mevcut genel başkanı ve yönetici kadrolarını aynı noktada buluşmaya, Millet İttifakı’nı da bu önerimizi dikkkate almaya davet ediyoruz.

Eski DSP bakan ve milletvekilleri
*
Ahmet Güzel
Ahmet Tan
Ayşe Jale Ağırbaş
Akif Serin
Ali Arabacı
Ali Günay
Ali Ilıksoy
Ali Tekin
Ayşe Gürocak
Bayram Fırat Dayanıklı
Cengiz Güleç
Çetin Bilgir
Emin Karaa
Erdal Kesebir
Fadlı Ağaoğlu
Güler Aslan
Hadi Dilekçi
Halil Çalık
Halit Dikmen
Hasan Akyol
Hasan Gemici
Hasan Macit
Hasan Özgöbek
Hüseyin Mert
İhsan Çabuk
İstemihan Talay
Kemal Vatan
Melda Bayer
Mehmet Çümen
Mehmet Kocabatmaz
Metin Bostancıoğlu
Mustafa Vural
M.Tahir Köse
M.Kemal Tuğmaner
Necdet Tekin
Nural Karagöz
Orhan Ocak
Ömer Üstünkol
Rahmi Sezgin
Sadık Kırbaş
Salih Dayıoğlu
Sancar Sayın
Savaş Yazıcı
Suat Çağlayan
Süleyman Yağız
Şadan Şimşek
Tarık Cengiz
Uluç Gürkan
Yalçın Gürtan
Yavuz Bildik
Yekta Açıkgöz

Etiketler :