Doğurganlığın Düşük, Boşanmanın En Fazla Olduğu İller Mercek Altında

Doğurganlığın Düşük, Boşanmanın En Fazla Olduğu İller Mercek Altında
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, doğurganlık hızının en düşük olduğu ve boşanma oranlarının en yüksek olduğu illerde saha çalışmaları yaparak cinsel sağlık ve üreme sağlığı atölyeleri yapılacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın doğurganlık hızının düşesini 'varoluşsal bir tehdit' olarak tanımlamasının ardından bakanlık harekete geçti.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının bir süre önce kamuoyuna duyurduğu "Ailenin Korunması ve Güçlendirilmesi Vizyon Belgesi ve Eylem Planı" kapsamında uzmanlarca doğurganlık hızının en düşük, boşanma hızının en yüksek olduğu illerde ailelerle birebir görüşmeler yapılacak, bu illerde uygulanacak politikalar belirlenecek.

HEDEF AİLEYİ BİR ARADA TUTMA

2024-2028 yıllarını kapsayan; aileyi bir arada turuma, risk altındaki ailelere odaklanma ve risk altında olup zarar gören ailelere hizmet sunmayı hedefleyen 5 stratejik amaç içerisinde, "Küresel Riskler ve Demografik Dönüşüm Karşısında Ailenin Korunması" kapsamında, "demografik değişim sürecinde ailenin korunması ve güçlendirilmesi amacıyla dinamik nüfus yapısı ile aile ve evlilik kurumunun korunması", "aileyi tehdit eden şiddet, zararlı akımlar ve alışkanlıklarla mücadelenin güçlendirilmesi", "ailenin korunması ve güçlendirilmesine yönelik çalışmaların uluslararası alanda etkinliğinin artırılması" ana hedefler olarak belirledi.

CİNSEL VE ÜREME SAĞLIĞI ÇALIŞMALARI YAPILACAK

Ailenin ve yapısını etkileyen demografik faktörlerle sosyal hizmet ve politikaların geliştirilmesine yönelik sosyal araştırmaların yapılacağı çalışmalarda, nüfusun aktif ve dinamik yapısının korunması kapsamında cinsel sağlık ve üreme sağlığı konularında aile bireyleri ve ebeveynlere eğitim ve farkındalık çalışmaları yaygınlaştırılacak.

Evlilik ve çocuk sahibi olmaya ilişkin algı, tutum ve tecrübeleri ele alan bütüncül saha araştırması gerçekleştirilecek.

TÜRKİYE'DE BİR İLK

Türkiye'de ilk defa doğurganlık hızının düşmesi ve boşanma hızının artması nedeniyle sahada çalışma yürütülecek.

Doğurganlık hızının en düşük olduğu Karabük, Zonguldak ve Bartın ile boşanma hızı en yüksek olan İzmir, Antalya ve Karaman'da analiz çalışmaları yapılacak. Uzman personel, ailelerle ve boşanmış çiftlerle birebir görüşecek ve onlara özel anket uygulayacak. Ardından uzmanlar tarafından bu illerde uygulanacak politikalar belirlenecek.

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

"Bu, açık söylüyorum Türkiye açısından varoluşsal bir tehdittir, bir felakettir. Mevcut durum ülkemiz için tolere edilebilir olmaktan çıkmıştır. Biz bu tabloyu gördüğümüz için biliyorsunuz sürekli 3 çocuk tavsiyesinde bulunuyorduk [...] Şunu bir defa idrak etmemiz gerekiyor, nüfus, millet olarak en büyük gücümüzdür ve bunu korumak zorundayız. Önümüzdeki dönemde bu konuda daha kararlı olacağız."

Kaynak:AA

Etiketler :