Diyanet’ten torpil açıklaması: Hoş değil ama kazanç helal

Diyanet’ten torpil açıklaması: Hoş değil ama kazanç helal
Her gün farklı bir torpil skandalının yaşandığı ülkemizde artık torpil de helal oldu. Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi İdris Bozkurt, torpille işe girenin kazancının helal olduğunu savundu.

Diyanet-Sen’in, “Diyanet Çalışanlarının Sorunları, Beklentileri, Din-Diyanet Algıları Araştırması” başlıklı raporunda Diyanet çalışanlarının yüzde 80’inin “Diyanet’te torpil ve kayırmacılık var” dediği ortaya çıkmış, yine personelin yüzde 32’si “Diyanet, Türkiye’de İslam Dini’ne ilişkin en etkin ve saygın kurumdur” iddiasına “hayır” demişti.

Sayısız torpil skandalının yaşandığı şu dönemde Diyanet’e yönelik eleştiriler devam ederken kurumdan “torpil” savunması geldi.

HOŞ DEĞİL AMA HELAL

Diyanet TV’de yayınlanan ‘’Diyanet’e Soralım’’ adlı programda konuşan Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi İdris Bozkurt, torpille ilgili skandal açıklamalar yaptı.

Bozkurt, torpille yapılan işe alımlar konusunda, “Hak etmediği işe girmesi, o şekilde girmesi kul hakkıdır, vebaldir, mesuliyeti vardır, başkalarının haklarını gasp etmek vardır. O şekilde işe girmesi kimsenin tasvip edeceği bir şey değil, hoş değil” dedi ve Sözcü’nün aktardığına göre şu yorumu da yaptı:

“Fakat girdikten sonra emek verdi, bir mesai harcadı ve onun karşılığında da bir kazanç elde etti. Onu ayrı tutmak lazım. Yani işe girdikten sonra elde edeceğimiz kazanç, tamamen meşrudur. Emeğimizin karşılığıdır. Yapılan iş de meşrudur. Oradan elde edilen kazancın, işe girme sebebimizle ayırt etmemiz lazım. Farklı tutmamız lazım. Yani elde edilen kazanç helaldir.”