Diyanet'in hedefinde üniversiteler var

Diyanet'in hedefinde üniversiteler var
Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, üniversitelerde, öğrenci yurtlarında, cezaevlerinde, hastanelerde Kuran kursu açacaklarını duyurdu.

AKP’nin sosyal medyaya yönelik düzenleme hazırlığı tartışılmaya devam ederken sözünü esirgemeyen Erbaş, “Dijital dünya gence kul olduğunu unutturuyor” diyerek öne atılıyor. Ancak sosyal medyayı hedef alan Diyanet, 81 il müftülüğüne gönderdiği yazı ile “Başkanlığın sosyal medyada yayınladığı içerikleri paylaşın” diyerek tanınırlığın artırılması için sosyal medyadan yararlanmaktan geri kalmak istemiyor. Diyanet’in son açıklaması da Kuran kursları açarak toplumun her alanında sözünü söylemeye devam edeceğine işaret ediyor.

BirGün'den Zilan Akay'ın haberine göre, Pandemi nedeniyle okullarda yüz yüze eğitimin aksadığı dönemde, Kuran kurslarının bir dönem sonra açılması eleştirilere sebep olmuştu. Kuran kurslarının Ağustos ayına ilişkin verilerini açıklayan Erbaş, bu yıl düzenlenen yaz Kuran kurslarında 1 milyon 906 bin 615 kişini Kuran-ı Kerim eğitimi aldığını aktarmıştı. Kuran kurslarına ilişkin yapılan açıklamaya göre; “5 Temmuz 2021-20 Ağustos 2021 tarihleri arasında, toplam 81 bin noktada gerçekleştirilen kurslarda, 110 bin din adamı görev yaptı.”

Diyanet’e ayrılan bütçenin her geçen yıl artış göstermesi dikkat çekerken, ödeneklerin nerelerde kullanıldığı şüphesi de devam ediyor. 7 bakanlığın ve 13 başkanlığın bütçesini geride bırakan Diyanet İşleri Başkanlığı’nın istediği ek ödenek eleştirilere sebep olmuştu. 2021 için 13 milyar lira bütçe ayrılan Diyanet, “Kurum bütçesinin her yıl yaklaşık yüzde 96-97’si personel giderlerinden oluşmakta, yüzde 3-4’ü ile hizmetler icra edilmektedir. Yurt içi ve yurt dışında geniş bir coğrafyada yasal görevlerimizi tam anlamıyla ifa edebilmemiz için, personel gideri dışındaki cari giderler ve yatırım ödeneğinin artırılması gerekmektedir” diyerek bütçeden ek ödenek istemişti.

D grubu nedir?

Kamu kurum ve kuruluşları öncelikli olmak üzere eğitim-öğretim yılı içerisinde en fazla bir yıl süreli açılacak olan gündüzlü kurslardır. İhtiyaç olması halinde gerekli şartları taşımak kaydıyla D grubu gündüzlü veya yatılı Yaz Kuran Kursları açılabilir.

diyanet-in-yeni-hedefi-universiteler-921575-1.