Diyanet-MEB yine kol kola... MEB'in yapamadığını Diyanet yapacak...

Diyanet-MEB yine kol kola... MEB'in yapamadığını Diyanet yapacak...
Doğu ve Güneydoğu'da çocukların okula gönderilmesi için MEB yerine Diyanet devreye girdi. İkna çalışması için velilere ziyaretler başladı. Antalya’da ise özel eğitim alması gereken çocuklara “ortak proje” adı altında din eğitimi verilmeye başlandığı ortay

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) yeni eğitim öğretim dönemine yine Diyanet ile başladı. Yıllardır çeşitli protokollerle eğitim alanındaki görevlerini bir anlamda “dini yapıya” devreden MEB, çocukların zorunlu eğitime devamının denetlenmesi görevini de Diyanet’e bıraktı. Doğu ve Güneydoğu’da MEB yerine Diyanet çocukların okula gönderilmesi için ziyaretlere başladı.  Cumhuriyet'ten Murat Çepni'nin haberine göre; Antalya’da da müftülük ile imzalanan protokol kapsamında özel eğitim alması gereken çocuklara “ortak proje” adı altında din eğitimi verilmeye başlandığı ortaya çıktı.

MEB FERAGAT EDİYOR

MEB, “eğitim alanının dinselleştirilmesi” politikasıyla kanunlarla belirlenmiş görevlerini yerine getirmekten bir bir vazgeçiyor. Her yıl Diyanet ve çeşitli dini yapılarla imzalanan çeşitli protokollerle devlet okullarındaki laik eğitimden uzaklaşan bakanlık, çocukların zorunlu eğitime katılımı görevinden de taviz verdi. Diyanet görevlileri, MEB müfettişleri yerine Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde velilerle görüşmelere başladı. Erkek çocukların Kuran kursu görünümlü medreselere yönlendirildiği Doğu ve Güneydoğu illerinde MEB yerine Diyanet, kız çocukları için ev ziyaretlerine başladı. Bu kapsamda Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından görevlendirilen daire başkanları, başkanlık müşavirleri, başkanlık uzman ve vaizlerin Ağrı, Bitlis, Gaziantep, Konya, Şanlıurfa, Muş ve Mardin illerinde giderek, kahvehanelerde ve evlerde kız çocuklarının okula gönderilmesini devletin zorunlu sorumluluğu yerine dini gerekçelerle açıklaması dikkat çekti. Diyanet’in devreye girdiği bölgelerde, İlköğretim ve Eğitim Kanunu’nda yer alan “Mülki amirler, ilköğretim müfettişleri ve zabıta teşkilatı ilköğrenim çağındaki çocukların mecburi ilköğretim kurumlarına devamlarını sağlamakla veli yahut vasi veya aile başkanlarına ve okul idarelerine yardımla ve her türlü tedbiri almakla vazifelidirler” maddesi de MEB tarafından unutulmuş oldu.

Kanuna göre çocuğunu okula göndermeyen veliye durumun tebliğ edilmesinin ardından “geçerli sebepler dışında çocuğun okula gönderilmemesi halinde idari para cezasıyla cezalandırılacağı” bildirilmesi gerekiyor.

ANTALYA'DA ÖZEL PROJE

MEB, Antalya’da da skandal bir uygulamaya imza attı. Kepez İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, ilçe müftülüğü ile ortak proje başlatarak çocuklara özel eğitim kurumları dışında dini eğitim verilmesinin önünü açtı. Projenin özel eğitim ortaokulları ve ortaöğretim okullarında öğrenim gören öğrencilere yönelik yürütüleceği belirtilirken, amaç “özel eğitim gereksinimli öğrencilerin temel dini bilgilerini öğrenmesi ve Kuran’ı okumasını öğrenmeleri hedeflenmektedir. Kepez İlçe Müftülüğü ile ortak yürütülecek projede; özel eğitim gereksinimli öğrencilerimize işbirlikli öğrenmeye dayalı, kalıcı öğrenmeler ile donatılmış eğitimler verilmesi projenin temel hedefini oluşturmaktadır” denilerek açıklandı. 2019-2020 eğitim öğretim dönemi boyunca devam edeceği belirtilen proje için, müftülük görevlilerinin çocukların özel eğitim aldığı okullarda etkinlik ve eğitimler düzenleyeceği belirtildi.

MEB YERİNE DİYANET KONUŞTU 

MEB’in görevlerini birçok alanda devralan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, çocukların eğitim alma hakkına ilişkin konuştu. Mehmet Atıf Camisi 4-6 Yaş Grubu Kuran Kursu’nda düzenlenen 2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılı açılış programında değerlendirmelerde bulunan Erbaş, “Çocuklarımız, milletimiz, dünyamız ve ahiretimiz adına yapabileceğimiz en büyük iyilik, onların değerlerine bağlı, inançlı, donanımlı ve özgüven sahibi bireyler olarak yetişmesini sağlamaktır. Bu manada kesinlikle kız-erkek ayırımı yapmadan, bütün çocuklarımızın yetişme dönemlerini eğitim-öğretimle en iyi şekilde değerlendirerek onları hayata ve geleceğe hazırlamak bizim hem dini hem de milli sorumluluğumuzdur. Kuran kurslarımız da bu açıdan önemli eğitim yuvalarımızdır” dedi. MEB yerine birçok ilde yapılan aile görüşmelerine de değinen Erbaş, “Başkanlığımız, ülkemizin çeşitli bölgelerinde pilot iller tespit ederek orada aile ve rehberlik faaliyetlerimiz çerçevesinde özellikle kız çocuklarımızı okula teşvik etmek, ilim, irfan bilgi, hikmet sahibi olmaları ve toplumun bu yönünü geliştirmeleri noktasında büyük gayret içerisindedir” ifadelerini kullandı.
 

Etiketler :