Dilek Dündar yurt dışına çıktı: Annelik hakkımı kullandım, aileme kavuştum

Hakkındaki hapis cezası nedeniyle yurt dışında bulunan Can Dündar'ın pasaportu elinden alınması nedeniyle üç yıldır yurt dışına çıkamayan eşi Dilek Dündar, '3 yıl sonra aileme kavuştum mesajıyla' yurt dışına çıktığını duyurdu.

Yayınlanma:
Güncelleme: 14 Haziran 2019 22:11
Dilek Dündar yurt dışına çıktı: Annelik hakkımı kullandım, aileme kavuştum

Pasaportuna el konulan gazeteci Can Dündar'ın eşi Dilek Dündar, sosyal medya hesabından yurt dışına çıktığını duyurdu. Dündar, "Annelik hakkımı kullandım, aileme kavuştum" dedi.

Dilek Dündar, sosyal medya hesabından eşi Can Dündar ve oğlu Ege Dündar ile bir fotoğrafını paylaşarak şu notu düştü:

"Tam üç yıldır, hakkımda hiçbir soruşturma olmadığı halde, hukuksuz olarak pasaportum elimden alındı, yurtdışına çıkışım engellendi. Tüm yasal yolları denedim, sonuç alamadım. Anayasa Mahkemesi, iki yıldır dosyamı ele almadı.

Onlar anayasaya uymadılar, ben üç yıl yasalara güvenmenin bedelini, ailemden uzak kalarak ödedim. Sonunda annelik hakkımı kullandım ve aileme kavuştum. Umarım en kısa zamanda Türkiye hukuka, ayrı düşen tüm aile mensupları birbirine kavuşur."

Alman Haber Ajansı'na (dpa) yaptığı açıklamada Dündar, pasaportuna 3 yıldır el konmuş olmasıyla ilgili olarak, “Bu, yasadışıydı çünkü bana yönelik herhangi bir suçlama yoktu. Bütün yasal yolları denedim ama hiçbir cevap alamadım” dedi.

Can Dündar da "Nihayet kavuştuk" mesajını paylaştı.

Dündar, Alman Focus gazetesinde yer alan haberin içeriğini de paylaştı: "Dilek Dündar'ın seyahat etmesine 3 yıldır izin verilmiyordu; "Bu yasadışıydı çünkü bana yöneltilen suçlama yoktu. Her türlü yasal yolu denedim ama bir cevap alamadım"

NE OLMUŞTU?

Dilek Dündar'ın pasaportuna eşi hakkında açılan davalar nedeniyle tahdit konulmuştu. İçişleri Bakanlığı, sene başında olağanüstü hâl (OHAL) kapsamında alınan tedbirler neticesinde pasaportuna şerh konulan binlerce kişiyle ilgili adım atmış, pasaportuna idari tahdit uygulanan 155 bin 350 kișinin pasaportu geçerli hale getirilmişti. Ancak bu idari tahdidi kaldırılan kişiler arasında Cumhuriyet gazetesinin eski genel yayın yönetmeni Can Dündar'ın eşi Dilek Dündar yer almamıştı. Eşleri yurt dışında olan kişilerin pasaportlarındaki engelin kaldırılmadığını öğrenen Dündar, karara "Rezalet" diyerek tepki göstermişti.

İlgili Haberler