İstanbul'da Fırtınanın Şiddeti Arttı: 1 Kişi Hayatını Kaybetti!

SON DAKİKA: İstanbul’da dün akşam saatlerinden itibaren etkili olan sağanak yağış ve fırtına nedeniyle vatandaşlar zor anlar yaşıyor. Dereler taştı, caddeler göle döndü. Evleri su basarken, bazı araçlar yolda mahsur kaldı. Son dakika haberine göre İstanbul'da 1 kişi hayatını kaybetti.

Son dakika haberine göre İstanbul'da saat 02.44'te direk devrilmesi sonucu 1 kişi yaralandı. Hastanede tedavi altına alınan kişi hayatını kaybetti.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA

İstanbul Valiliği tarafından paylaşılan açıklamada, "Saat 02.44 de Kağıthane ilçesi Emniyet evleri mahallesi Büyükdere caddesinde direk devrilmesi sonucu yaralanan vatandaşımız kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmiştir" denildi.

Valiliğin açıklaması şöyle:

"28.11.2023 Salı Günü, İstanbul’da Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine dayanılarak, yağış ve fırtınaya bağlı oluşabilecek olumsuzluklara karşı SARI kodlu uyarı yapılmıştır. İstanbul, yapılan bu uyarıya paralel olarak 28.11.2023 Salı’yı, 29.11.2023 Çarşamba’ya bağlayan gece saatlerinde, fırtına ve yağışın etkisi altına girmiştir. 28.11.2023 Salı Günü, İstanbul’da Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine dayanılarak, yağış ve fırtınaya bağlı oluşabilecek olumsuzluklara karşı SARI kodlu uyarı yapılmıştır. İstanbul, yapılan bu uyarıya paralel olarak 28.11.2023 Salı’yı, 29.11.2023 Çarşamba’ya bağlayan gece saatlerinde, fırtına ve yağışın etkisi altına girmiştir"

Valilik'ten yapılan açıklamada, kuvvetli yağış ve fırtına nedeniyle İstanbul’da yaşanan olaylar şöyle sıralandı:

- İstanbul Havalimanı ve Sabiha Gökçen havalimanında seferler planlandığı şekilde devam etmektedir.

- İDO 7, BUDO 5 olmak üzere toplam 17 sefer olumsuz hava koşulları sebebi ile iptal edilmiş, boğaz trafiği iki yönlü trafiğe kapatılmıştır.

- Ekiplerimiz, İstanbul genelinde 9 su baskını, 27 çatı uçması, 43 ağaç devrilmesi, 1 toprak kayması, 66 tehlike arz eden parça ve 2 direk devrilmesi olmak üzere toplam 148 olaya müdahale etmiştir.

- Saat 01.07 de Bakırköy İlçesi Zeytinburnu sahilinde ‘’Kadriye Ana’’ isimli yakıt yüklü gemi kıyıya yakın bölgede karaya oturmuş olup, gemi mürettebatı Sahil Güvenlik ekipleri tarafından tahliye edilmiştir. Olayda yaralı ve can kaybı bulunmamaktadır.

- Saat 02.44 de Kağıthane ilçesi Emniyet evleri mahallesi Büyükdere caddesinde direk devrilmesi sonucu yaralanan vatandaşımız kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmiştir.

- Saat 10.42 de Eyüpsultan İlçesi Esentepe mahallesi Gaziosmanpaşa caddesi üzeri inşaat alanında meydana gelen toprak kayması sonucunda 3 adet gece kondu tedbir amaçlı boşaltılmış, evlerde yaşayan vatandaşlar otellere ve misafirhanelere yerleştirilmiştir

VATANDAŞLAR ZOR ANLAR YAŞIYOR

Tuzla Mercan Sahili’ndeki balıkçı tekneleri alabora oldu. Bazı vatandaşlar, denizdeki teknelerini kurtarmak için çaba sarf etti. Fırtınanın etkisiyle denizin rengi kahverengiye döndü. Beyoğlu Hasköy Caddesi'nde biriken yağmur suları nedeniyle araçlar ilerlemekte zolandı.

"KENDİ TEKNEMİ ZOR ŞARTLARDA KURTARDIM"

Şiddetli lodostan teknesini kurtarmayı başaran Erdinç Özgün, "Hayatımda görmediğim lodosu burada gördüm. İlk defa görüyorum. Önlem alınmadığı için ağaçların kökleri denizle birleşti. Her an yıkılma tehlikeleri var. Araçlara ve insanlara zarar verebilir. 8-10 tekne motorları ile birlikte parçalandı. Hiçbirini kurtaramadık. Kendi teknemi kurtardım ama çok zor şartlarda kurtardım. 15 günden beri devam ediyor" dedi.

beyoglu-ve-tuzlada-firtina-ile-saganak-yagis-etkisini-surduruyor-3736-dhaphoto13.jpg

TRAFİK LEVHASI DEVRİLDİ

Beyoğlu Hasköy Caddesi’nde biriken yağmur suları nedeniyle araçlar güçlükle ilerledi. Belediye ekipleri tıkanan rögarları açarak suyu tahliye etmeye çalışması yaptı. Şişli’de ise, fırtınanın da etkisiyle trafik levhası devrildi. Levhanın trafik akışını engellememesi için ekipler müdahalede bulundu. Beşiktaş sahilinde, metrelerce yükselikte dalgalar oluştu. Taksim Meydanı'nda aniden bastıran sağanak yağış vatandaşları hazırlıksız yakaladı.

beyoglu-ve-tuzlada-firtina-ile-saganak-yagis-etkisini-surduruyor-3736-dhaphoto8.jpg

ARABA MAHSUR KALDI

Sarıyer İstinye'de sağanak yağışın ardından Balabandere Caddesi'ni su bastı. 1 araç mahsur kaldı. Belediye ekipleri caddedeki suyu tahliye etmek için çalışma başlattı.

DERE TAŞTI

Silivri Semizkumlar mahallesinde kuvvetli yağış sonrası dere taştı.

Dere yatağının çevresindeki ev ve yolları su bastı. Bölgede tahliye çalışması başlatıldı.

silivri039de-dere-tasti-evleri-su-basti-1-3694-dhaphoto2.jpg

İstanbul’da etkili olan fırtına dün akşam saatlerinden itibaren İstanbul’un farklı bölgelerinde şiddetini artırdı. Yaşanan fırtınayla Silivri’de bir iş yerinin çatısı uçtu; metrelerce yükseklikte dalgalar oluştu.

Piri Mehmet Paşa Mahallesi’nde sahil şeridi dalgaların yükselmesi nedeniyle sular altında kaldı. Fırtınanın etkisiyle kaldırım taşları yerinden söküldü. Sahil şeridinde bulunan dükkanların masa ve sandalyeleri denize sürüklendi.
Deniz kenarında bulunan işletmelerde maddi hasar meydana gelirken, denizin rengi kahverengiye döndü. Silivri’ye fırtınanın verdiği zarar günün aydınlanmasıyla ortaya çıktı. Kaldırım taşlarının yerinden sökülüp sürüklendiği, çocuk parkının kullanılamaz hale geldiği görüldü.

"TRAFOLAR PATLADI"

Balıkçı Reşat Topçu, "Tabiat kanunu, tabiat verdiğini geri alacak. Belediyeler dolgu yapıyor ama bu dolguları bir gün geliyor deniz geri alıyor. Yapılan masraflar hep boşa gidiyor yani. Dün aynı böyle bir fırtına vardı. Elektrikler kesildi, trafolar patladı bizim burada. Şu an elektriklerin gelmesini bekliyoruz. Biz de burada çalışanız. Masalarımız, sandalyelerimiz denize gitti. Toplam zararı tespit edemeyiz, bilemiyoruz. Şu anda dükkanı temizlemeye geldik ama elektrikler olmadığı için bekliyoruz hala. Dün iyi esti hava, hakikaten yani senelerdir görülmeyen bir hava gördük. Bu kadar uzun sürmesine şaşırdık. Yağmur yağmasaydı bu havanın kırılacağı yoktu. Yağmurla birlikte bu hava düştü" dedi.

"SABAHA KADAR NÖBET TUTTUK"

Tekne sahibi Mehmet Çalışkan ise, “Gece sabaha kadar fırtına oldu. Gördüğünüz gibi taş üstünde taş kalmadı sahilde. Fırtına olduğu zaman burası böyle oluyor. Akşam fırtına başladı. Sabaha kadar herkes malının, dükkanının, teknesinin başında bekledi. Önlemini alan ucuz atlattı. Biz de şu an zarar yok çünkü sabaha kadar teknemizin başında nöbet tuttuk. Sabaha kadar teknenin içinde nöbet tuttuk. Şu anda gayet iyi durumda, bir sıkıntı yok. Geçti, atlattık. Herkese geçmiş olsun" diye konuştu.

Kaynak:DHA